W dniu 24.10.2024 roku Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XXIV Mistrzostwach Śląska i Zagłębia w rzutkach sportowych, które odbyły się na hali sportowej w Dąbrowie Górniczej. Zawody były rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa (3 chł. i 3 dziew.) oraz Szkoła Ponadpodstawowa (3 chł. i 3 dziew.). Nasza Reprezentacja liczyła 12 zawodników, rozgrywając zawody w obu kategoriach. Każdy zawodnik musiał oddać 21 rzutów w 7 seriach. W zawodach wzięło udział ponad 100 zawodników z 11 szkół naszego województwa. W mistrzostwach udział wzięły drużyny z Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Zabrza, Czeladzi i Katowic. Nasza reprezentacja po raz drugi została zaproszona na te zawody i zaprezentowała się bardzo dobrze. W kategorii szkół podstawowych nasza szkoła zajęła wysokie 3 miejsce! W kategorii szkół ponadpodstawowych nasza uczennica z klasy VIII Zuzanna Gemza wygrała cały turniej, uzyskała 714 punktów i została Mistrzynią Śląska i Zagłębia w rzutkach sportowych. Podsumowując zawody należy napisać, że nasi młodzi sportowcy stanęli na wysokości zadania i godnie reprezentowali naszą szkołę. Naszą szkołę reprezentowali: Artur, Remigiusz z klasy IV b, Patryk z klasy V a, Dominik, Arek, Wioletta, Natalia, Michalina z klasy VII a, Oliwia z klasy VII ZET oraz Amelia, Zuzanna i Patryk z klasy VIII a.

Dziękujemy bardzo naszym reprezentantom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy im dalszych sukcesów w sporcie.

Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.

 

Nasza Świetlica nawiązała współpracę ze Świetlicą szkolną w Kobierzycach w województwie dolnośląskim.  Nasi uczniowie otrzymali piękne kartki wykonane przez dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego. My również przygotowaliśmy rysunki, które wyślemy pocztą naszym nowym kolegom i koleżankom. 

29 października 2024 r. w naszej szkole miała miejsce niezwykle ważna  uroczystość. Pasowanie na ucznia naszych pierwszoklasistów czyli uczniów klasy 1a AUT oraz 1b AUT. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją, kultywowaną od wielu lat. Nasi najmłodsi uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie w obecności dyrekcji szkoły, wychowawców oraz rodziców. Od tego czasu już oficjalnie stali się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności. Uczennica klasy 8 Asia odczytała pierwszakom  tekst ślubowania. Pani dyrektor pasowała wszystkich na ucznia, tradycyjnie wielkim ołówkiem. Pierwszaki wykonały wspólnie piosenkę o bezpieczeństwie na drodze.

Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Słodki poczęstunek był miłym podsumowaniem dzisiejszego ślubowania. Życzymy naszym pierwszakom radosnego zdobywania wiedzy oraz wielu trwałych  szkolnych przyjaźni.

 

 

Drugi etap realizacji  etap realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Wirtualne podróże  - Nauka w plecaku, w bieżącym roku szkolnym  już za nami. Tym razem podróżowaliśmy przez Polskę śledząc dokładnie napotkane skały i minerały. Podróż odbyła klasa 7 na lekcji geografii oraz klasa 8, bowiem udało nam się spotkać na zastępstwie. Elementy zrealizowała też klasa 4b. Przygotowując się do naszej  wirtualnej podróży  uszykowaliśmy nie tylko fizyczną mapę Polski i globus. Najciekawsze eksponaty uczniowie mogli rozpakowywać sami. Rozłożyć i podpisać ich nazwy. Odkrywali i poznawali je w praktyce. Uczniowie dowiedzieli się, iż piasek, gips, czy kreda …to również są skały! Skały tzw. luźne. Mogli poznać, obejrzeć skały zwięzłe takie jak: less czy glina oraz skały lite, do których należy m.in.: granit, wapień, piaskowiec i sporo innych. Najciekawsze było to, iż każdy eksponat można dotknąć sprawdzając jego strukturę. Węgiel pobrudził trochę ręce na czarno,  natomiast oglądając wapień można było dostrzec odbity w nim amonit. Lessy natomiast przypominały konsystencją plastelinę lub piasek kinetyczny.  Uczniowie ze zdziwieniem przysłuchiwali się ciekawostkom, iż w Polsce istnieją kopalnie kredy i gipsu. Bawiliśmy się super, zapamiętując i utrwalając wiedzę. Potrafimy rozpoznać niektóre rodzaje skał  i ich właściwości.

 

Spotkania integracyjne  uczniów naszej szkoły z leciwymi pensjonariuszami Domu Seniora (DPS nr 2 w Sosnowcu) stają się już tradycją naszej szkoły. O tym jak ważna jest integracja pokoleń nikogo nie trzeba przekonywać. Toteż uświadamiamy naszym uczniom, iż czas biegnie nieubłagalnie. Nikt nie będzie wiecznie młody. Toteż warto pamiętać o samotnych, niepełnosprawnych, starszych. Warto dla nich coś zrobić. 

W nawiązaniu do Ogólnopolskich Dni Seniora postanowiliśmy zorganizować wspólne warsztaty plastyczne. Przygotowaliśmy sporo materiałów plastycznych. Nie mniej chęci do   pracy i tak oto w piątek 25 października spędziliśmy wspólnie czas. Efektami naszego przedsięwzięcia były prace plastyczne związane z jesienna porą roku oraz Hallowen. Wspólny słodki poczęstunek, mini-koncert fortepianowy w wykonaniu Laury z klasy V, wspólne śpiewanie i to co najważniejsze wspólnie spędzony czas!

Dzięki naszemu przedsięwzięciu „Bez barier wieku” uczymy młodych pozytywnych zachowań w stosunku do drugiego człowieka. Empatii, współczucia, zrozumienia. Pokazujemy jak ważne jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowych.

Na pamiątkę naszego spotkania pozostaną seniorom  wspólne zdjęcia, życzenia w ciekawej formie graficznej, przygotowane specjalnie na tę okazję. Natomiast artykuły higieniczne, które przekazaliśmy bardzo przydadzą się w codziennym funkcjonowaniu seniorów.

Dyrektor DPS-u pani Jadwiga Sodłak, w podziękowaniu za to, iż pamiętamy o pensjonariuszach zaprosiła nas na wspólną dogoterapię. Toteż kolejne integracyjne spotkanie pokoleń już niebawem.

 

 

Z inicjatywy Klubu Gaja od wielu lat w październiku prowadzony jest program edukacji ekologicznej -Święto Drzewa.  W naszej szkole w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas” włączyliśmy się czynnie do tej inicjatywy. Uczniowie z klas 1a AUT oraz klasa 5 tradycyjnie „uzbrojeni” w metrowe miarki, kartki i ołówki  mierzyli obwody pni drzew na przyszkolnym placu. Starannie zapisując pomiary na przygotowanych kartkach.  Drzewa w pobliżu szkoły są różnorodne, toteż staraliśmy się  rozpoznawać ich gatunki na podstawie liści oraz wyglądu konarów. Najważniejsze było jednak mierzenie obwodu pni.  Największy obwód drzewa na przyszkolnym placu to 260 cm, a najmniejszy zaledwie 7 cm. Na matematyce klasa 5 obliczała średnie obwodu konarów, natomiast klasa 1 malowała farbami jesienne drzewa w całej palecie barw. Próbowaliśmy obliczyć na tej podstawie wiek drew. Program o nazwie Święto Drzewa zwany zamiennie Dniem Drzewa, którego elementy staramy się realizować w różnorodny sposób to program długofalowy, którego celem  jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej. Daje szerokie pole do działania.  Nasi uczniowie starali się wyróżnić elementy budowy drzewa oraz omówili jak zmieniają się drzewa w różnych porach roku. Przy okazji mierzenia obwodów drzew klasa 5 stworzyła drzewka matematyczne, natomiast klasa 1 wykonywała obliczenia na podstawie kasztanów i szyszek, które własnoręcznie zebrano. Poznaliśmy ciekawe słowo dendrologia czyli nauka o drzewach. W realizacji tegorocznego Święta Drzewa pogoda niezwykle nam sprzyjała.

 

 

 

23.10.2024 roku już po raz IX odbyło się Spotkanie ze Sportem na Stadionie Śląskim zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Katowicach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 4a i 5a. Na początku uczestnicy wzięli udział we wspólnym treningu muzyczno - ruchowym, a następnie zaliczali 20 konkurencji. Tradycyjnie nie zabrakło słodkości, a na koniec wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe w postaci plecaka i słodyczy. Dziękujemy za zaproszenie i świetną zabawę.

Gratulacje dla wszystkich uczniów!!!

 

16 października z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca Fundacja WOŚP po raz 8. zorganizowała bicie rekordu w pierwszej pomocy. W inicjatywę włączyły się aż 1 044 instytucje i 116 247 osób na terenie całego kraju! Akcja odbyła się dzięki wsparciu i zaangażowaniu partnera Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” - PZU.

 O godzinie 12:00, 13 uczniów naszej szkoły przez pół godziny prowadziło resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach . Ogólnopolska inicjatywa miała na celu promowanie umiejętności ratujących życie, a nasi uczniowie spisali się w niej na medal! Uczniowie, którzy pobijali rekord to: Sebastian Głogowski, Artur Cimoch,  Julia Troska, Laura Mazurkiewicz, Patrycja Swoboda, Polina Yemelianova, Brajan Głowacki, Patryk Gajda-Herda, Zuzanna Gemza, Marharita Novakovska, Patryk Misztal, Sebastian Giernalczyk, Andrzej Krupa.

  • Udzielanie pierwszej pomocy jest niezwykle ważne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To umiejętność, która może uratować życie w nagłych sytuacjach.
  • Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie!
  • #Ratujemy i Ratujemy i Uczymy Ratować