Nadszedł ten czas kiedy dotarliśmy  do końca akcji „Szkoła pełna talentów”. Bardzo miło jest nam poinformować, że w jej ramach udało nam się zebrać prawie tysiąc talenciaków! Do akcji nie tylko włączyli się nasi uczniowie wraz z rodzicami, ale również nauczyciele i osoby zaprzyjaźnione. Nasza szkoła jest niewielka więc to naprawdę niesamowite, że udało nam się osiągnąć taki wynik. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym za życzliwość i wsparcie bez Was byśmy nie osiągnęli takiego rezultatu. Nagroda już do nas dotarła. Rozpakowywały ją z wielkim zaangażowaniem i radością dziewczyny z 8 klasy. Jest to Pakiet Hobby, zawierający między innymi pastele, plasteliny, farby, pędzelki, kleje, bloki techniczne, papiery kolorowe, filce, pianki dekoracyjne, bibuły, nożyczki, dziurkacze ozdobne, przeznaczony do kreatywnych zajęć grupowych i tworzenia niepowtarzalnych dzieł, z którego będą korzystać nasi uczniowie.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji!! 

8 stycznia br. w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. "Roboty segregują odpady", przeprowadzone przez Agencję Szkolno – Przedszkolną „LUPUS”.  Uczniowie mieli okazję poznać nowoczesne technologie związane z recyklingiem oraz dowiedzieć się, jak ważna jest segregacja śmieci dla ochrony środowiska. Warsztaty były interaktywne i angażujące, co pozwoliło uczestnikom na praktyczne zapoznanie się  z tematyką oraz zrozumienie, jak roboty mogą wspierać nasze działania na rzecz ekologii. Zadaniem było programowanie robotów, aby zebrały z miasta poszczególne odpady i zawiozły je do odpowiednich pojemników. Uczniowie zadawali wiele pytań i chętnie dzielili się swoimi pomysłami na poprawę segregacji odpadów w codziennym życiu. To wydarzenie z pewnością wpłynie na większą świadomość ekologiczną naszej społeczności.

 

 

W ramach innowacji pedagogicznej 4 pory roku podziwialiśmy uroki zimy oraz poznawaliśmy świąteczne tradycje.

Wykonaliśmy wiele kreatywnych prac plastycznych- zarówno indywidualnych jak i grupowych. 

Korzystaliśmy z różnych technik i materiałów świetnie się bawiąc. Zdobyliśmy wiele nowych umiejętności i wiadomości. Kolejna fotorelacja już w Nowym 2025 Roku. 

Korzystając z okazji składamy Wszystkim najserdeczniejsze życzenia na Nowy Rok!  

 

Motto: "Człowiek jest tyle wart ile uczyni dla drugiego".

                  Profesor Julian Aleksandrowicz

 Nasze grudniowe działania na rzecz dzieci chorych na nowotwory z oddziału onkologii czyli  Akcja  „Podziel się paczką” pokazuje, iż warto dać coś z siebie innym. Szczególnie  tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Parafrazując słowa kolędny ”Są takie Święta raz do roku....”, można by dodać, że Święta, które uczą nas empatii, życzliwości, ofiarności.

Przygotowaliśmy  20 paczek dla małych pacjentów. Każda paczka zawierała: słodycze, maskotki, materiały plastyczne, kolorowanki, gadżety świąteczne. Nie zabrakło opłatków. Paczki dostarczono na oddział w dniu 17 grudnia. Mamy nadzieję, że te świąteczne podarunki  przywołają - choć na chwilkę -  uśmiech na twarzach małych pacjentów.

Dziękujemy wszystkim, którzy nie byli obojętni na los chorych dzieci, tak ciężko doświadczonych przez los i  przyłączyli się do naszej akcji.

 

Spotkanie z leśnikiem, dla młodszych klas autystycznych odbyło się w dniu 16 grudnia. Odwiedziła nas w szkole  pani Kasia, leśnik z Zespołu Parków Krajobrazowych z Będzina. Nasze spotkanie miało za zadanie przybliżyć uczniom zagadnienia związane z funkcjonowaniem szeroko rozumianego środowiska przyrodniczego w zimie, na terenach obszarów leśnych. Zajęcia miały zdecydowanie charakter praktyczny i aktywizujący. Uczniowie poznali ciekawostki z życia zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem takich gatunków jak niedźwiedzie brunatne, świstaki, jeże, wiewiórki i ich zachowania zimową porą. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć ciekawostki na ekranie multimedialnym, ale również i wysłuchać leśnych opowieści.  Pani leśnik starała się  bardzo zaciekawić naszych uczniów z niezwykłą cierpliwością prowadziła zajęcia, przypominając również zasady zachowania w lesie. Sporą uwagę poświęciła, też drzewom iglastym, które w okresie Bożego Narodzenia goszczą w naszych domach. Podsumowaniem warsztatów było rozdanie pamiątkowej – choinki na tekturowej podkładce, którą jako podsumowanie warsztatów nasi uczniowie ozdabiali już w swoich klasach.

 

Uczniowie klas 4a, 4b i 5a wzięli udział w warsztatach piernikowych na terenie Silesia CC w Katowicach. Poznali tajniki przygotowywania pierników świątecznych. Animatorzy Żywego Muzeum Piernika w Toruniu pomogli dzieciom w wypiekaniu pierników, zapewnili fartuszki, wszystkie składniki, wałki no i oczywiście różnego rodzaju foremki, bo wiadomo, że pierniczki mogą mieć różne kształty – serc, rombów, choinek, ludzików na kształt różnych bohaterów bajek. Uczniowie samodzielnie ozdabiali pierniki lukrem i tak pięknie udekorowane wraz z tajemniczą recepturą zabrali do domu. Na zakończenie wizyty w SCC trafiliśmy do Misiowej Krainy, w której czekały gry i zabawy dla dzieci. Niektórym uczniom dopisało szczęście i wygrali pluszowego misia. 

 

 

Zawód górnik

Uczniowie klas dla dzieci z autyzmem gościli w naszej szkole dwóch górników, którzy opowiedzieli nam o swojej ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy. W trakcie ich wizyty obejrzeliśmy bajkę edukacyjną o tym jak wygląda kopalnia, ich praca na co dzień. Mogliśmy też zobaczyć, dotknąć przybory górnicze te zabytkowe i te nowsze m. in. kaski, lampy górnicze, pochłaniacze. Górnicy opowiedzieli również o wyglądzie i symbolach na ich mundurach galowych. Uczniowie usłyszeli, że czapka górnicza nazywa się czako i że pióropusze na nich są nie tylko ozdobą, ale również oznaczają funkcje i stanowisko górnika. Spotkanie odbyło się w krótkim czasie po Barbórce, wiec życzyliśmy górnikom bezpiecznej pracy z ochroną ich patronki – Św. Barbary. Panowie przygotowali dla uczniów niespodziankę w postaci przekąsek i soków.