Dzień Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. To czas, kiedy całe społeczeństwo wspólnie świętuje odzyskanie niepodległości i pamięta o bohaterach, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

W przeddzień 105 rocznicy odzsykania przez Polskę niepodległości społeczność naszej szkoły odśpiewała o symbolicznej godzinie 11:11 Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

#Szkoładohymnu

 

W dniu 09.11.2023 r Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XXIII Spartakiadzie sportowej, która odbywała się w Dąbrowie Górniczej. Rozgrywki były prowadzone w czterech konkurencjach sprawnościowych: Gra w „Dwa ognie”, konkurs rzutów do kosza na czas, „DART”  konkurs rzutów do celu oraz sprawnościowy wyścig rzędów. Oprócz naszej szkoły w zawodach udział wzięły Reprezentacje z siedmiu szkół min. z Dąbrowy Górniczej, 3 szkoły z Sosnowca, Będzina, Zabrza, Świętochłowic oraz nasza szkoła z Katowic. W konkurencji „DART” (Rzuty do celu) w kategorii dziewcząt nasze uczennice Oliwia i Julia były bezkonkurencyjne i zajęły 1- sze miejsce, a w konkurencji „Rzuty do kosza na czas” Dawid wraz z Oliwią  zajęli 3 - miejsce. W wyścigach rzędów i grze w dwa ognie nasi reprezentanci zaprezentowali się również bardzo dobrze lecz znaleźli się tuż poza podium. Po bardzo emocjonujących i zaciętych zawodach uczniowie naszej szkoły zajęli drużynowo miejsce. Należy dodać, że byliśmy na spartakiadzie po raz pierwszy oraz że przyszło nam się mierzyć z o wiele starszymi zawodnikami.  Mimo to nasi reprezentanci nie przestraszyli się, dali z siebie wszystko i walcząc jak równy z równym osiągnęli bardzo dobry wynik. 

Gratulujemy naszym dzielnym reprezentantom: Dawidowi z klasy VIII A, Oliwii i Igorowi z klasy VI oraz Julii z klasy III b i życzymy im kolejnych sukcesów sportowych. 

Ze sportowym pozdrowieniem, nauczycie wychowania fizycznego.

 

 

  

Warsztaty ekologiczne czyli spotkanie z leśnikiem, dla klas trzecich odbyły się w dniu 9 listopada. Przyjechała do nas pani Ewa - leśnik z Zespołu Parków Krajobrazowych z Będzina. Nasze spotkanie miało za zadanie przybliżyć uczniom nie tylko samo pojęcie ekologii, ale przede wszystkim szeroko rozumiane zagadnienia związane z ochroną środowiska i zachowaniami nacechowanymi troską o otaczającą nas przyrodę. Zajęcia miały zdecydowanie charakter praktyczny i aktywizujący. Uczniowie poznali ciekawostki z życia zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem takich gatunków jak niedźwiedzie brunatne oraz wilki. Zwierzęta groźne, lecz niezbędne w ekosystemie oraz łańcuchu pokarmowym.

Pani leśnik starała się zaszczepić w naszych uczniach troskę o naszą planetę oraz pogłębiać ich świadomość ekologiczną. Dzieci uważnie słuchały, aktywnie uczestniczyły w warsztatach. Uczniowie mieli okazję zadać wiele pytań, na które z niezwykłą cierpliwością pani edukatorka udzielała wyczerpujących odpowiedzi.

Podsumowaniem warsztatów było wykonanie pracy - plakietki z postacią wilka. Nasze spotkanie to super wspólna nauka i zabawa,
z ekologią w tle.

 

  

 

Podczas dzisiejszych zajęć wychowankowie naszej świetlicy rozmawiali o jesiennym lesie. Oglądali zielnik, wykonali pracę plastyczną przy pomocy różnych materiałów oraz słuchali odgłosów lasu. To były bardzo kolorowe zajęcia!

Światowe Dni Origami obchodzone są od 24 października do 11 listopada. W naszej szkole obchodziliśmy Dni Origami dniach 24.10- 27.10.2023r. Wiemy, że technika ta jest interesującym narzędziem do wspierania rozwoju wielorakich aktywności dziecka. Uczniowie uczyli się składać papier w różne figury. W ciągu tych dni powstały modele płaskie jak i przestrzenne.

Został również ogłoszony konkurs „Kreatywne origami”, w którym uczniowie wykazali się pomysłowością, a zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy.

Laureatami konkursu zostali

I miejsce – ex aequo: Marcin B.- kl. 8, Patrycja S. – kl. 4, Joanna G. – kl.7
II miejsce – ex aequo: Natalia K.- kl. 6, Polina Y. – kl. 4
III miejsce – Patryk G-H. – kl. 4

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

  

W siódmym dniu października zawitał do naszej szkoły geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu - pan Paweł Woźniak. Tym razem zabrał nas w krainę niezmiernie groźnych, ale fascynujących wulkanów. Na spotkaniu byli obecni uczniowie klas 6-8, którzy mieli okazje zweryfikować swoją wiedzę nie tylko o wulkanach, ale również o płytach tektonicznych. Pan Paweł opowiedział o tym bardzo obrazowo, jak zwykle wspierany multimediami. Spotkanie miało charakter warsztatowy, toteż często padały pytania do uczestników. Za dobrą odpowiedź można było otrzymać kamienie półszlachetne. Tematyka była interesująca lecz niełatwa. Trzeba było uważnie słuchać, aby przyswoić nowe słownictwo w zakresie wulkanologii. Na podsumowanie warsztatów, każdy z uczniów otrzymał breloczek. Cieszymy się, iż udało nam się podjąć stałą współpracę z Państwowym Instytutem Geologicznym w Sosnowcu. Pan Paweł obiecał, że również w drugim półroczu zawita do nas do szkoły na kolejne spotkanie.

 

 

 

 

            Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w projekcie BohaterOn w Twojej szkole 2023 będącego ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię!

Projekt był realizowany na lekcjach historii w klasach IV-VIII. Zajęcia edukacyjne odbywały się w okresie od października - listopada 2023 r.

Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w lekcjach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom w oparciu o materiały edukacyjne organizatora. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali oni słuchowiska pt. „Mały-roznosiciel nadziei”, a następnie zapoznali się z materiałami na stronie głównej projektu oraz przykładowymi biogramami powstańców warszawskich.

            Natomiast uczniowie klas VII-VIII realizowali zajęcia z wykorzystaniem scenariuszy dla ich grupy wiekowej. Zobaczyli w ramach lekcji film edukacyjny z serii „Co za historia! – Powstanie Warszawskie” oraz „Uparte serce tego miasta – warszawiacy i ich miasto oczami reporterów” a następnie pracując w grupach, starali się znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? Jaką cenę zapłaciła Warszawa? Dlaczego zawsze powinniśmy o ich bohaterstwie pamiętać?

            Uczniowie klasy VIII mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości na temat Powstania Warszawskiego, o którym uczyli się już na lekcjach historii w ramach realizacji treści podstawy programowej.

Wzruszeni losem polskich żołnierzy Weronika Krupa oraz Marcin Bubel uczniowie kl. VIII zaangażowali się w przygotowanie podziękowań oraz życzeń dla bohaterów poprzez nagranie filmiku, które zostały zamieszczone na portalu „DUMNI z Powstańców” w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - akcji „Kartka dla Powstańca”.

            Projekt został przyjęty przez uczniów z dużym zainteresowaniem. Poznając historię powstańców, także tych najmłodszych, mieli oni okazję wzmocnić poczucie swojej tożsamości narodowej i postawy patriotyczne. Zajęcia rozbudziły wrażliwość społeczną i przekonanie, że żyjący Powstańcy zasługują nie tylko na pamięć, ale także na wszelką możliwą pomoc.

            Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tej pięknej lekcji patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny, a nade wszystko wyrazić wielką wdzięczność naszym Powstańcom.

 

 

 

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie podczas zajęć świetlicowych rozmawiali o symbolach narodowych. Słuchali także Mazurka Dąbrowskiego oraz wykonali tematyczne parace plastyczne.