- Szczegóły
- Anna Skuza
- Kategoria: News
W dniu 22 maja nasi uczniowie wzięli udział w IX Międzyszkolnym Biegu Zadaniowym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 61 Specjalną
w Katowicach. Julia i Remigiusz z klasy 3b, Laura z klasy 4, Oliwia i Igor z klasy 6 zet i Jakub z klasy 6 zostali zaproszeni na gry i zabawy międzyszkolne. Cały bieg zadaniowy miał na celu współpracę, tolerancję i integrację grup dzieci w poszczególnych konkurencjach. Poprzez zabawę i ruch propagowany był zdrowy tryb i aktywność. Uczniowie pracując w grupach przy pomocy nauczycieli wykonywali wspólnie ćwiczenia. Praca polegała na jak najszybszym rozwiązywaniu zadań i przechodzeniu do następnej konkurencji. Wzajemna motywacja i zaangażowanie uczniów budowała pewność każdego z nich, podnosząc przy tym wiarę w ich siłę i możliwości. Przygotowano 18 stanowisk przy których do wykonania były zadania zręcznościowe m.in.:
- rzucanie piłeczką przez obręcze i do celu
- bieganie
- tory przeszkód
- zadanie kulinarne
- dopasowywanie pazujących do siebie elementów z zamkniętymi oczami
- bieganie wzdłuż linii z piłką lekarską
- rzut podkową w celu zbicia pachołków
- kopanie piłki do bramki
- zbieranie szyszek i liści
- odwzorowywanie tańca
Szkoła organizująca wydarzenie przygotowała dla zmęczonych uczniów dodatkową energię w postaci słodkiego poczęstunku i wody. Pogoda dopisała, a atmosfera była przyjazna. Choć każdy z zawodników, przy wsparciu i dopingu nauczycieli, pracował indywidualnie, by jego drużyna wypadła jak najlepiej, wszyscy bawiliśmy się razem. Na zakończenie, każdego z uczestników nagrodzono medalami i upominkiem, a dzieci dla swoich placówek wygrały dyplomy i piłki.
Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że za rok ponownie się spotkamy.
- Szczegóły
- Edyta Uchnast
- Kategoria: News
Kolejna część naszego projektu „Bez barier wieku”, tym razem odbyła się w formie warsztatów kulinarnych integrujących uczniów z osobami trzeciego wieku. Spotkanie zostało zrealizowane w maju, jako ostatnie podsumowujące w tym roku szkolnym.
Piękna wiosenna pogoda, skłoniła nas do tego aby wykonać zdrowe, lekkostrawne sałatki owocowe. Przepyszne truskawki, winogrona, banany, jabłka, kiwi i mandarynki do tego uśmiech na twarzy. Tak niewiele potrzeba aby efektywnie spędzić wspólnie czas integrując się z leciwymi seniorami. Nasza uczennica Laura, z klasy 4 pięknie przygrywała nam na pianinie. Na koniec spotkania zdjęcia, herbatka, degustacja wykonanej wspólnie owocowej sałatki oraz to co najważniejsze wspólnie spędzony czas.
Tak oto młode pokolenie uczy się pozytywnych zachowań w stosunku do starszych, chorych, niepełnosprawnych. Natomiast seniorzy mieli okazję porozmawiać z naszymi uczniami, którzy wnieśli w ich monotonne życie sporo radości. W spotkaniu uczestniczyła dyrektor DPSu pani Jadwiga Siodłak.
Wspólnie z pracownikiem socjalnym Domu Seniora ułożyliśmy hasło naszego spotkania, które brzmi ”Owocowy, dobry smak – integracji mówimy tak”.
Już obiecaliśmy sobie, iż następne spotkanie integracyjne nastąpi na początku nowego roku szkolnego.
- Szczegóły
- Beata Musiał
- Kategoria: News
Maj to piękny miesiąc. Pełen słońca i obietnicy letniego wypoczynku. Mimo rozmarzenia ciągle się jednak uczymy, powtarzamy, ćwiczymy i doskonalimy się we wszystkim, w czym tylko się da.
Zakończyliśmy projekty, w których przez cały rok szkolny braliśmy udział:
- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Wspólnie mocniejsi – uczymy się przez integrację 2023/ 2024,
- Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój kreatywności 2023/ 2024 Kreatywne prace plastyczne IV edycja,
- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Gramy zmysłami III edycja,
oraz nasz Klasowy projekt edukacyjny Kącik czytelniczy z pokaźnym wynikiem przeczytanych książek. Było ich aż 18 i nie zamierzamy na tym poprzestać. Czytamy dalej!
Przygotowaliśmy wiele prac plastycznych. Niektóre wysłaliśmy na konkursy, inne zdobią naszą klasę,
a jeszcze inne stały się upominkami dla naszych mam.
Przygotowaliśmy kukiełki – warzywa i wystawiliśmy przedstawienie do wiersza Jana Brzechwy Na straganie. Na początku tylko dla siebie, ale jak udoskonalimy swoje występy, to marzą nam się większe sceny.
Klasowym hitem maja w naszej klasie była zabawa w rysowanie z kartami Rysostwory. Ubaw mieliśmy po pachy z tymi kartami, a powstające potwory wcale nie straszą, za to są bardzo śmieszne.
Czasami w natłoku licznych zajęć i obowiązków szkolnych trzeba odpocząć. Wyszliśmy więc na lody, słodziutkie śmietankowe, czekoladowe i truskawkowe. Pysznie było!
Smakowicie było również 20 maja, w Światowy Dzień Pszczół. Dowiedzieliśmy się w tym dniu wielu ciekawostek o wyjątkowości pszczół. Zrobiliśmy przy okazji tego dnia masę ćwiczeń. Pracowaliśmy, jak pszczółki i na koniec zajęć dostaliśmy Dyplom przyjaciela pszczół i naprawdę nimi jesteśmy. Punktem kulminacyjnym tego pszczelego dnia była degustacja miodku z ciasteczkami. Cudowny dzień!
Na zakończenie miesiąca mieliśmy ważną misję. Zbliżało się najważniejsze święto – Dzień Mamy. Przygotowaliśmy sercową laurkę, pełną miłości i życzeń dla naszych Mam. Byliśmy przygotowani na ten wyjątkowy dzień.
Kończy się maj i przed nami został ostatni miesiąc nauki. Z niecierpliwością czekamy na nasze pierwsze wakacje.
- Szczegóły
- Edyta Uchnast
- Kategoria: News
Czy wiecie, że święto to jakim jest Międzynarodowy Dzień Herbaty została oficjalnie ustanowiona przez ONZ w 2019 roku, jest to data 21 maja.
My postanowiliśmy w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem” zorganizować ten nietuzinkowy dzień w klasie 3b oraz 7. Przygotowaliśmy wystawę herbat takich jak: czerwona, czarna, zielona i biała oraz różnych rodzajów mieszanek czy równie popularnych herbatek ziołowych. Obejrzeliśmy ciekawy film pt „Ciekawostki o herbacie”, rozwiązaliśmy zagadki, ułożyliśmy hasła związane z realizowaną tematyką. Poznaliśmy kraje, w których uprawia się herbatę. Wiemy już jak wyglądają krzewy herbaciane.
Najciekawsza była jednak degustacja, do przygotowanych filiżanek uczniowie wrzucili wybrane torebki herbacianego napoju. Najbardziej interesujące były wieloowocowe herbatki, które (jak ze zdziwieniem mogliśmy zauważyć) można zalewać chłodną wodą. Ot ciekawostka!
Do herbaty przygotowaliśmy herbatniki oraz konfiturę z dzikiej róży. Było pysznie lecz zapewne nie posmakowaliśmy wielu odmian tego wyjątkowego napoju, który (nie licząc kawy) jest jednym z najczęściej spożywanych na świecie.
Na koniec herbaciana ciekawostka. Czy zastanawiacie się kiedy po raz pierwszy zaparzono herbatę? Legenda głosi, iż stało się to w Chinach przed 5 tysiącami lat, gdy przypadkowo don wrzącej wody wpadły listki z krzewu herbacianego….i od tamtej pory powoli, przez wieki zwyczaj picia herbaty rozprzestrzenił się na cały świat.
- Szczegóły
- Wojciech Szczepański
- Kategoria: News
W dniu 22.05.2024 r reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w mistrzostwach Śląska i Zagłębia w siatkówce plażowej. Zawody były rozgrywane w kompleksie sportowym „Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej”. Rozgrywki były prowadzone w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów bez ograniczeń wiekowych w dwóch kategoriach, dziewcząt i chłopców. Na zawodach oprócz naszej szkoły wystąpiły również drużyny z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina i Zabrza. Po bardzo emocjonujących i zaciętych meczach reprezentanci naszej szkoły wygrali wszystkie swoje mecze i zajęli pierwsze miejsce zdobywając tytuł Mistrzów Śląska i Zagłębia w Siatkówce Plażowej 2024. Dodatkowo dzięki wspaniałej postawie naszych uczniów Marcina z klasy VIII oraz Sebastiana i Andrzeja z klasy VII w klasyfikacji ogólnej szkół zajęliśmy wysokie trzecie miejsce. Podczas zawodów organizator zorganizował dla wszystkich słodki poczęstunek a także zadbał o odpowiednie nawodnienie. Po zakończeniu zawodów uczniowie z rąk Pani Dyrektor SOSW w Dąbrowie Górniczej otrzymali pamiątkowy puchar oraz dyplomy uznania.
Naszym reprezentantom gratulujemy osiągnięcia tak dobrego wyniku oraz dziękujemy im za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Ze sportowym pozdrowieniem, nauczyciele wychowania fizycznego.
- Szczegóły
- Magdalena Palka, Anna Skuza
- Kategoria: News
20 maja przypadał Światowy Dzień Pszczoły. Z tej okazji na świetlicy i w bibliotece szkolnej przeprowadzone zostały działania, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół. Podążając za myślą Alberta Einsteina, że “jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…” dlatego ważne jest, aby rolę i znaczenie tych owadów poznawać już od najmłodszych lat. Podczas zajęć uczniowie utrwalili wiedzę dotyczącą ważnej roli życia pszczół dla ludzi, etapów narodzin pszczoły, pracy pszczelarza i narzędzi potrzebnych do jego pracy. Zabawy ruchowe, muzyczne, zagadki, rebusy, działania matematyczne podkreśliły atrakcyjność zajęć. Pod czujną opieką pani Ani i pani Magdy dzieci wykonały piękne prace plastyczne.
Nie zabrakło też czytania bajek o pszczołach oraz wierszy. Podczas zajęć wykorzystano tablicę interaktywną (TIK).
Organizatorki:
Magdalena Palka i Anna Skuza
- Szczegóły
- Edyta Uchnast
- Kategoria: News
24 maja mieliśmy okazję już po raz drugi gościć terapeutkę zajęciową panią Agnieszkę Gbyliczek – Mazur. Dziś przygotowała zajęcia specjalnie dla naszych uczniów z klas: 3a i 3b oraz 7. Na początku zajęć pani Agnieszka terapeutka wspomniała o tym czym zajmuje się terapia zajęciowa..
Mogliśmy się dowiedzieć, iż oprócz ćwiczenia funkcji poznawczych, dzięki pracy terapeutycznej można uzyskać łagodzenie lęków, budować relacji z otoczeniem, wyciszyć emocje. Zajęcia polegają też na wzajemnej pomocy, wspólnym angażowaniu się w określone czynności podczas pracy w grupach.
Nie przypadkowo nasze spotkanie odbyło się tuż przed Dniem Matki. Wykonaliśmy bowiem wspólnie ciekawe prace. Pani terapeutka przywiozła ze sobą różne szablony kwiatów, które uczniowie samodzielnie wybierali i tworzyli za pomocą specjalnej , niewielkiej maszynki -wycinarki. W ruch poszły też kleje, nożyczki, kolorowe kartki brystolu. Zapanował …twórczy bałagan, wszystkiego w klasie było pełno. Jednak nic nie działo się przypadkiem. Powstały piękne otwierane serduszka z życzeniami, które pani Agnieszka cierpliwie pomagała wykonać.
Podsumowaniem zajęć była przeczytana bajka terapeutyczna z morałem, przypominająca o tym, iż warto sobie pomagać i być uprzejmym dla innych.
- Szczegóły
- Magdalena Palka
- Kategoria: News
Niech Dzień Niezapominajki będzie inspiracją do twórczych aktywności ?
15 maja obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Niezapominajki! Ten magiczny dzień, zapoczątkowany przez redaktora radiowej Jedynki, Andrzeja Zalewskiego, ma głębsze znaczenie niż mogłoby się wydawać.
Chociaż związany głównie z pięknem natury, Dzień Niezapominajki przypomina nam również, jak ważne jest pamiętanie o istotnych chwilach naszego życia. To idealny moment, aby zatrzymać się na moment, docenić piękno otaczającego nas świata i uwiecznić te wspomnienia poprzez sztukę. ✨
Wychowankowie naszej Świetlicy nauczyli się wiersza Niezapominajki oraz wykonali piękne prace plastyczne.
Strona 8 z 72