Dnia 21 marca 2023r. obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Wybór daty nie jest przypadkowy. Nawiązuje do trzeciego dodatkowego chromosomu lub jego fragmentu w 21. parze chromosomów. Chromosom przypomina kształtem skarpetkę, dlatego stała się ona symbolem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa zakłada się w tym dniu kolorowe skarpetki, zwłaszcza zabawne i nie do pary. Święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej.

 

  „Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać  ciekawości poznawczej. Kto nie potrafi pytać nie potrafi ciekawie żyć.”                                               

                                                                                                                            Albert Einstein

W nawiązaniu do Światowego Dnia Wody, który przypada na 22 marca, postanowiłyśmy zabrać uczniów, uczestników Innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas” w krainę eksperymentów i doświadczeń. Motto naszego przedsięwzięcia to słowa - znanego zapewne wszystkim wielkiego uczonego, laureata Nagrody Nobla. Pokazują jak ważna jest wiedza zdobyta w praktyce, która pomaga dzieciom i młodzieży poznać i zrozumieć otaczający nas świat. Często uczniowie pytają o zagadnienia, które ich interesują. Toteż warto  ich   zachęcić aby sami próbowali zdobyć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, za pomocą eksperymentów i doświadczeń. Takie działania praktyczne wpływają bowiem na wzbogacanie czynnego słownika  uczniów o nowe pojęcia, rozwijają myślenie przyczynowo-skutkowe oraz sprawiają im sporo radości z odkrywania kolejnych ciekawostek.

Tym razem podkreślaliśmy znaczenie wody, zwracając uwagę na konieczność oszczędzania jej zasobów. Uświadamiając zarazem, iż bez wody nie byłoby na ziemi jakiejkolwiek formy życia. Wyniki doświadczeń często zaskakiwały młodych eksperymentatorów. Wszyscy obecni na zajęciach z klas 2B i 6 chętnie brali w nich czynny udział, doskonale się przy tym bawiąc.

 

 

W dniu 16 marca klasy młodsze: 2A, 2B i 3 po raz kolejny wybrały się do Multikina. Tym razem był to ciekawy, animowany  film pt ”Mikołajek”. Pogoda dopisywała, toteż powolnym spacerkiem pół godziny przed rozpoczęciem seansu filmowego wyszliśmy ze szkoły.  Niespiesznie, obserwując wszystko wokół dotarliśmy do Multikina, które mieści się w Galerii Katowickiej. Szybki zakup biletów i już zajęliśmy miejsca w dużej sali kinowej.  Niebawem zgasły światła. Wszyscy skupili się na filmie, który  pojawił się na wielkim ekranie. Przygody Mikołajka bardzo nas wciągnęły. Śledziliśmy jego przygody. Dużo wątków, wiele postaci. Akcja filmu przedstawiała głównego bohatera w domu i w szkole. Bardzo nam się podobało.  W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilkę przy wewnętrznym placu zabaw w Galerii Katowickiej a następnie idąc spacerkiem do szkoły szukaliśmy śladów wiosny. Udało się. Widzieliśmy już pierwsze pączki na drzewach oraz krzewach. To znak, że wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami.

kino001
kino002
kino003
kino004
kino005
Previous Next Play Pause

W dniu 14.03.2023 roku w naszej szkole odbyły się zawody międzyszkolne w „Dwa ognie”.

W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje pięciu szkół ( SP 7, 55, 60, 39 z Katowic oraz SP 30 z Sosnowca. Po uroczystym rozpoczęciu zawodów przez Dyrektora  naszej szkoły Panią mgr Małgorzatę Gondek, zawodnicy zostali poinformowani o obowiązujących zasadach gry, a opiekunowie dokonali losowania kolejności rozgrywania meczów. Zawody odbyły się w formule „każdy z każdym” i dostarczyły wszystkim uczestnikom ogromnych emocji sportowych. Ostatecznie nasza szkoła zajęła drugie miejsce przegrywając jeden mecz ze Szkoła Podstawową nr 30 z Sosnowca. Na zakończenie zawodów nastąpiło krótkie podsumowanie rozgrywek oraz wręczenie pamiątkowych pucharów i dyplomów. Podsumowując zawody odbyły się w przyjaznej sportowej atmosferze, a zawodnicy wykazali się ogromnym duchem walki.

Klasyfikacja końcowa:

1 miejsce SP 30          12 pkt

2 miejsce SP 7              9 pkt

3 miejsce SP 60            6 pkt             

Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy powodzenia i do zobaczenia za rok.

 

 

 
 
 

14 marca klasy VI – VIII wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu zorganizowanym na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Katowicach „Naturalne kosmetyki i detergenty – eko alternatywa” podczas, których robili m.in. proszek do prania, mydło, szminkę (błyszczyk), peeling do ciała i róż do policzków oraz brali udział w pokazach przygotowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach „Zobaczyć niewidzialne”.  Uczniowie, którzy byli bardzo zaangażowani na warsztatach i pokazach zdobywali „Pi-niądz”, który później wymieniliśmy w studenckiej kawiarence na słodkości.

 

„ Być kobietą, być kobietą marzę ciągle będąc dzieckiem,

Być kobietą w dobrym stylu,

Może muzą dla poetów, adresatką wielkich wzruszeń?”

8 marca słowo KOBIETA odmieniane było przez wszystkie przypadki wszak to święto wszystkich kobiet obchodzone na całym świecie. W naszej szkole z tej okazji odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego.W szranki stanęło 7 uczniów z klas I-III: Piotr Boczar, Fabian Wylotek, Julia Grodzka, Artur Cimoch, Remigiusz Juraszczyk, Laura Mazurkiewicz i Nikolas
Drobina. 
W klasach IV-VIII wśród uczestników znaleźli się: Natalia Kubica, Nicola Siegiert, Michalina Nowak, Joanna Gawin, Zuzanna Gemza, Amelia Rurańska, Beata Zach, Weronika Krupa, Dawid Kokocha, Laura Nowak i Mateusz Kala.
Konferansjerem był Dawid Rasek z klasy VIII.
Uczestników konkursu oceniało szanowne jury w składzie: pani dyrektor mgr Małorzata Gondek, pani wicedyrektor mgr Barbara Piasecka oraz pani psycholog mgr Ewa Jakóbska.
Jury oceniało dobór repertuaru ( jego wartość artystyczną, oryginalność i dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora ) dykcję, interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny prezentacji. 

Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców konkursu.
Laureatami w klasach I-III zostali:
I miejsce- Piotr Boczar z kl II
II miejsce- Fabian Wylotek z kl II
III miejsce- Artur Cimoch z kl III

W klasach IV-VIII na podium znaleźli się:

I miejsce- Joanna Gawin z kl VI

II miejsce- Mateusz Kala z kl VIII
III miejsce- Beata Zach z kl VII

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok:-)

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013
image014
image015
image016
image017
image018
image019
image020
image021
Previous Next Play Pause

 

Matematyka jest jak kurz. Wszędzie jest i już!

Miniony tydzień w naszej szkole upłynął na świętowaniu królowej nauk. Wybór dat nie jest przypadkowy, 12-go marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Matematyki oraz 14-go marca Światowy Dzień Liczby PI.
Uczniowie naszej szkoły świętowali na lekcjach matematyki, zajęciach rewalidacyjnych oraz zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych.

Przez tydzień towarzyszyły gry i zabawy interaktywne, łamigłówki, memory czy puzzle matematyczne. Uczniowie przechodzili przez sale zagadek (escape room) rozwiązując poprawnie zadania i zdobywając kolejne liczby kodu.
Zadania, które zostały przygotowane, wymagały nie tyle wiedzy matematycznej jak otwartego umysłu i chęci do zabawy matematyką. 
Wszyscy świetnie się bawili i okazało się, że nie taka straszna ta matematyka.

Na początku tygodnia zostały również ogłoszone konkursy plastyczne: „Miasto Pi na niebie” oraz „Panorama Miasta Pi”. 

Rozstrzygnięcie konkursów:

„Miasto Pi na niebie”

I m. – Martin K. – kl .8A
II m. – Beata Z. – kl. 7
III m. – Laura N. – kl. 8

„Panorama miasta Pi”

I m. – Dawid M. – kl. 8A
II m. – Michalina N. – kl. 5
III m. – Marcin B. – kl. 7

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

dzienmat001
dzienmat002
dzienmat003
dzienmat004
dzienmat005
dzienmat006
dzienmat007
dzienmat008
dzienmat009
dzienmat010
dzienmat011
dzienmat012
dzienmat013
dzienmat014
dzienmat015
dzienmat016
dzienmat017
dzienmat018
dzienmat019
dzienmatkon001
dzienmatkon002
dzienmatkon003
dzienmatkon004
dzienmatkon005
dzienmatkon006
dzienmatkon007
dzienmatkon008
dzienmatkon009
dzienmatkon010
dzienmatkon011
dzienmatkon012
Previous Next Play Pause

Czas na nowe doświadczenia związane z pracami ogrodniczymi. Mija zima, przedwiośnie i wiosna już tuż, tuż. Powracamy do Ogrodu Społecznego i skrzyni z zasadzonymi cebulkami wczesną jesienią. W środę 8 marca uczniowie z klasy 3AM i 8bA uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Muzeum Śląskim, na których tworzyli prace plastyczne przedstawiające ogród ich marzeń wykorzystując wycinki z kolorowymi obrazkami ilustrującymi bogactwo kwiatów, roślin i warzyw. Podczas zajęć poprzez naśladowanie ruchów – pokaz osoby prowadzącej zajęcia, uczniowie imitowali ruch roślin, ich kształt i zmiany związane z ich wzrastaniem. Na podsumowanie zajęć w Sali edukacyjnej wybraliśmy się wspólnie do ogrodu obejrzeć aktualny stan wzrostu roślin w naszej skrzyni oraz w pozostałych skrzyniach. Panująca pogoda podarowała nam także trochę promieni słonecznych, które rozświetliły nasze twarze wprawiając nas w dobry nastrój.  W taki oto sposób sezon ogrodniczy został rozpoczęty po przerwie zimowej.

P.S. Już kwitną krokusy i prymulki ?,  zachęcamy do obserwacji przyrody.

ogrodspol001
ogrodspol002
ogrodspol003
ogrodspol004
ogrodspol005
ogrodspol006
ogrodspol007
ogrodspol008
ogrodspol009
ogrodspol010
ogrodspol011
ogrodspol012
ogrodspol013
ogrodspol014
ogrodspol015
Previous Next Play Pause