Rok 2023 ustanowiono między innymi Rokiem Mikołaja Kopernika oraz Wisławy Szymborskiej. W szkole prowadziliśmy liczne, interesujące rozmowy o tych dwóch postaciach mogąc poznać je ponownie z wielu perspektyw. Kopernikowi wysłaliśmy urodzinową kartkę (na stronie szkoły znajduje się szczegółowy artykuł o tym). Uczniowie klasy V uwielbiali słuchać na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych piosenki Nic dwa razy w wykonaniu zespołu Sanah nawiązującej do twórczości Wisławy Szymborskiej. W rezultacie sami nauczyli się jej śpiewać i znają słowa wiersza na pamięć. Postanowiliśmy dowiedzieć się także jak Szymborską i Kopernika wyobrażają sobie sami uczniowie. W tym celu poprosiliśmy ich o stworzenie portretów wyżej wspomnianych postaci. Zapraszamy do galerii!

 

 

  

W środę 07.06.2023 roku komisja konkursowa w składzie: M. Szczechla, M. Gondek, E. Folwarczny, Bryan Bończak, Igor Końpa, Oliwia Krzak wyłonili zwycięzców kolejnej już edycji międzyszkolnego konkursu Z A angielskim Dookoła Świata. Oto wyniki:

I miejsce – Paweł Kokot, Magdalena Bogusiewicz

II miejsce – Dawid Szalonek, Jakub Góralski

III miejsce – Wiktoria Joniec

Wyróżnienie – Łukasz Ochociński

Konkurs co roku cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością w całym województwie. Zadania nie należą do najłatwiejszych, gdyż uczniowie poprzez sztukę mają za zadanie przekonać odbiorców do nauki języka angielskiego. Tym bardziej serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu. Dziękujemy za udział, włożony wysiłek i kolejną okazję do odkrywania Waszych talentów.

 

 

Do zorganizowania konkursu dla klas młodszych pt „Mamo, tato nie pal” doskonałym pretekstem był Światowy dzień bez dymu tytoniowego, zwany też Dniem bez Papierosa.  Miał on na celu zwrócenie uwagi na negatywne skutki zdrowotne nie tylko dla samych palaczy, ale również dla osób z ich otoczenia, tzw. biernych palaczy. Wiadomo, iż najbardziej na szkodliwe substancji zawarte w dymie tytoniowym narażone są dzieci. Toteż właśnie uczniowie klas II – III wykonywali rysunki oraz uzupełniali kolorowanki zgodne z tematyką.

Te działania miały promować zdrowy styl życia oraz przekonywać, iż palenie papierosów to podstępny i zgubny nałóg! Prac konkursowych otrzymaliśmy sporo. Trudno było wybrać te najciekawsze. Toteż jury postanowiło, iż bez określania miejsca laureatami konkursu zostaną Remigiusz Juraszczyk, Julia Krzak, Paweł Niścior oraz Kuba Piwczyk. Otrzymali oni dyplomy oraz słodki upominek.

 

 

Dnia 7 czerwca uczniowie klas VI, VII oraz VIII odwiedzili Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, dawnego Muzeum Kopalni Wujek, które mieści się w zabytkowym budynku, będącym niegdyś kopalnianym magazynem odzieżowym. To właśnie z rampy tego budynku 16 grudnia 1981 roku padły strzały w kierunku górników z Kopalni Wujek, którzy podjęli strajk na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

Wyjątkowo nowoczesne muzeum z multimedialną wystawą upamiętniającą walkę Polaków o wolność w PRL, a zwłaszcza strajku w KWK „Wujek” zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Wszyscy wróciliśmy nie tylko ubogaceni wiedzą ale i głęboko wzruszeni tym, czego dowiedzieliśmy się od przewodników i zobaczyliśmy na wystawie.

Gorąco polecamy to miejsce dla zainteresowanych dziejami Śląska.

 

 

 

30 maja 2023r. grupa uczniów z autyzmem tj. klasa 2-3 łączona ora 8 b wzięli udział w warsztatach Muzeum Śląskim w Katowicach. Był to ostatni etap realizacji innowacji pedagogicznej „Ogrody w Muzeum Śląskim Kreatywnie”. Nasze zadanie w tym dniu polegało na obserwacji wiosennych kwiatów, próbie odtworzenia ich piękna w formie papierowej, a potem przyozdobienia nimi rabaty, na której szaleją pąki chabrów, kiełkują zasiane nasturcje i nagietki. Oczywiście rośliny potrzebują światła, więc należało usunąć chwasty, które wylądowały w kompostowniku. Uwieńczeniem prac było zapewienie roślinom wody, a więc konewka była bardzo przydatna.

Będziemy nadal obserwować życie roślin w Ogrodach Społecznych, bo to fascynujące i pouczające zadanie.

 

5 czerwca 2023r uczniowie klas autystycznych wybrali się na wycieczkę do ZOO w Chorzowie.

Pierwszym punktem programu była podróż tramwajem i przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się poza terenem szkoły.

Dzień był piękny, słoneczny, sprzyjający spacerowaniu.

Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie mieszkańcami ogrodu, a i oni przyglądali się nam z ciekawością. Paw przywitał nas rozpościerając swe kolorowe pióra tworzące tren. Prezentował się dostojnie i nawet udało się uchwycić go w tym niecodziennym wystroju na zdjęciach.

Uczniowie byli także zachwyceni pingwinami. Obserwowaliśmy je zarówno na wybiegu zewnętrznym, jak i w budynku. Mamy pamiątkowe zdjęcia min. w dolinie dinozaurów, z żyrafą i słoniami.

Chwileczkę odpoczęliśmy w kawiarence, gdzie zjedliśmy pyszne lody, a potem wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Na zajęciach kreatywności uczniowie Martin i Dawid wykonali prace przedstawiające zebrę i żyrafę, a uczniowie klasy 1 aut. węża z folii bąbelkowej.

Wycieczka była udana.

Planujemy powrócić do ZOO w Chorzowie…może w przyszłym roku szkolnym.

 

 

Dominik Kondziołka z klasy III dla uczniów z autyzmem zdobył I miejsce, natomiast Robert Di Rosa - III miejsce w XIV Edycji Konkursu Plastycznego Dla Osób z Niepełnosprawnościami „Podróż Moich Marzeń”. Gala rozdania nagród miała miejsce w Miejskim Domu Kultury Katowice – Zawodzie. Nagrodzone prace były zaprezentowane na wystawie, a laureaci otrzymali okazjonalne dyplomy i nagrody rzeczowe, w tym również rękodzieło lokalnej twórczyni. Uwieńczeniem gali był poczęstunek i oglądanie wystawy.

 

 

Matematyka to trudny przedmiot, którego dzieci często nie lubią się uczyć. Uczniowie wielokrotnie pytają na lekcjach „A po co mi to?” Chcąc pokazać uczniom, że matematyka przydaje się w zwyczajnym życiu, otacza nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy i jest bardzo przydatna zapisałam szkołę do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „(Nie)zwykła matematyka”.

Celem projektu „(Nie)zwykła matematyka” było rozwijanie zainteresowań i umiejętności matematycznych. Projekt realizowany był przez uczniów klas V – VIII .

Uczniowie rozwiązywali problemy matematyczne, które pozornie nie miały z matematyką nic wspólnego, uczyły pracy w grupie i pokazały, że matematyka nie jest taka straszna, jak się wydaje. Zadania były realizowane na lekcjach matematyki, techniki, informatyki i geografii oraz w ramach zajęć dydaktyczno - wyrównawczych. W trakcie trwania projektu zadania, systematycznie były dokumentowane poprzez umieszczenie ich na stronie szkoły.

Dziękuję za współrealizację w  projekcie Pani Justynie Dysy oraz Pani Edycie Uchnast.

Koordynatorem projektu była Pani Ewa Pierzchała

Więcej można zobaczyć tu: (nie)zwykła matematyka (sps7katowice.pl)