Przy dźwiękach znanych pastorałek nasi uczniowie wykonali wspólnie piękne dekoracje wprowadzające w świąteczny nastrój! Wesołych Świąt! 

1 grudnia odbyło się Spotkanie z Mikołajem w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych na Stadionie Śląskim - "Mikołajki na Sportowo". Naszą szkołę reprezentowała klasa IVa i jeden uczeń klasy IIIb. Uczestnicy rozpoczęli spotkanie od świątecznej Zumby, następnie wykonywali różne konkurencje sportowo - rekreacyjne oraz wykonywali ozdoby świąteczne i dekorowali pierniki. Po wykonaniu wszystkich zadań do uczestników przybył Mikołaj z prezentami. Atmosfera była fantastyczna i wszyscy świetnie się bawili.

 

 

  

ŚWIĘTA PACHNĄCE PIERNIKAMI

W środę 29.11.2023 uczniowie klasy VII,VIII, VIII aut. uczestniczyli we wspólnym pieczeniu pierników świątecznych w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach. Organizatorzy zaprosili Marcina, Patryk i Bohdana do konkursu sprawdzającego wiedzę z tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Chłopcy sprawili się fantastycznie i zajęli III miejsce, rywalizowali z drużynami z pięciu szkół. Pozostali uczniowie zostali wprowadzeni w tajniki przygotowywania świątecznych pierników. Z przygotowanego ciasta, które należało rozwałkować, wykroić foremkami motywy świąteczne powstawały kulinarne wspaniałości. Wszyscy uczestnicy współpracowali ze sobą, chętnie dzielili się pomysłami a także niezbędnymi akcesoriami czy materiałami do zdobienia pierników. Organizatorzy częstowali każdego aromatyczną zimową herbatą i słodkim poczęstunkiem. Czas upływał nam w przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać także z naszymi Absolwentami – Martinem, Olą, Bartkiem, Laurą, Mateuszem.

 

 

  

Minął już trzeci miesiąc naszej nauki w Szkole. Rozkręcamy się w nauce, zabawie i uczestnictwie w różnych wydarzeniach.

Cały czas poznajemy nowe litery, liczymy, ćwiczymy, tworzymy dzieła różnymi technikami plastycznymi, poznajemy świat i oczywiście bawimy się w wolnych chwilach.

Miesiąc rozpoczął się od uczczenia Święta Niepodległości, wykonaliśmy prace z symbolami narodowymi oraz wspólnie z całą szkołą śpiewaliśmy hymn 10 listopada. Zasadziliśmy też patriotyczną fasolkę, która rośnie nam zaskakująco dobrze.

Obchodziliśmy Dzień Jeża. Poznawaliśmy jego zwyczaje i nauczyliśmy się, jak go chronić i pomóc w przetrwaniu zimy. Wykonaliśmy również portrety jeża, które uświetniły naszą gazetkę klasową. Przygotowaliśmy plakat na Dzień Tolerancji oraz poznaliśmy nasze prawa i obowiązki w Dniu Praw Dziecka. Okazało się, że chodzenie do szkoły to zarówno nasz obowiązek, jak i prawo. To było interesujące. Wymyśliliśmy też masę rzeczy, do których mamy prawo, ale tego podobno nie ma w przepisach, ciekawe dlaczego?

Malowaliśmy plasteliną i zrealizowaliśmy kolejne zadanie w projekcie Kreatywne prace plastyczne. Stworzyliśmy Księgę dobrych uczynków żeby łatwiej nam było zapamiętać jak należy, a jak nie należy się zachowywać. Księga w wolnym tempie się zapełnia, mamy nadzieję, że w kolejnym miesiącu wpisów będzie coraz więcej. Przeprowadzaliśmy eksperymenty z wodą, mąką ziemniaczaną i ostatecznie z masą nienewtonoską. To był bardzo fajny dzień, mogliśmy się bawić masą, która zachowuje się inaczej niż inne.

W Dzień Pluszowego Misia przyszliśmy do szkoły z ulubionymi maskotkami, które towarzyszyły nam przez cały dzień. A był to dzień inny niż wszystkie, w końcu to były urodziny Litery. Były życzenia, przytulania a potem zabawy, w których Litera był najważniejszy. Poznaliśmy też historię pluszowego misia, a właściwie dwie historie, przygotowaliśmy sylabowy miodek dla misia oraz leczyliśmy pokąszonego przez pszczoły miśka, naklejając mu matematyczne plasterki. Zabawę zakończyliśmy misiową sesją zdjęciową. Na koniec tego dnia okazało się, że Maks K. zdobył pierwsze miejsce w konkursie Oto miś, a praca Wojtka została wyróżniona. Gratulujemy Koledzy!

Końcówka miesiąca była bardzo intensywna. Z okazji Święta Szkoły przygotowaliśmy portrety naszego dawnego patrona. Praca Maksa K. została wyróżniona i dostał dyplom, a cała klasa dostała czekoladę za udział w grze terenowej, w której musieliśmy odpowiadać na różne pytania i wykonywać ciekawe zadania. Podobało nam się! A czekolada była pyszniutka!!!

Teraz czekają nas przygotowania do Świąt, zabawy ze śniegiem i… zbieranie wpisów do Księgi dobrych uczynków żeby Mikołaj miał dowody na piśmie!

Jak przystało na prawdziwych uczniów, gdy tylko za oknem pojawił się pierwszy śnieg, wyruszyliśmy na zimowe zabawy. Nie straszny nam mróz. Zaopatrzeni przez rodziców w odpowiednie ubrania, mogliśmy szaleć do woli na szkolnym boisku. Wspólnymi siłami powstał nowy kolega w białym ubranku - Bałwanek. Chcieliśmy zabrać go do klasy, ale nie chciał iść z nami. Na koniec zimowych szaleństw odbyła się bitwa na śnieżki.

Za nami już ostatnie zajęcia w ramach działań wspierających i integrujących dzieci i młodzież, w związku z kryzysem uchodźczym wywołanym wojną w Ukrainie, w oparciu o środki z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)

  Ostatnie zajęcia były bardzo różnorodne i interesujące. Rozpoczęliśmy od dwugodzinnego relaksu na basenie, który pozwolił nam odpocząć i zregenerować siły. Następnie przeszliśmy do zajęć z kompetencji emocjonalno-społecznych. Celem tych zajęć było rozwijanie naszych umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, empatia, rozwiązywanie konfliktów czy radzenie sobie ze stresem. W trakcie tych zajęć mieliśmy różnego rodzaju ćwiczenia praktyczne, które pomogły nam zrozumieć i ćwiczyć nasze umiejętności interpersonalne. Były to m.in. sytuacje z konfliktami w szkole, w domu, czy nawet w grupie rówieśniczej. Pracowaliśmy nad tym, jak rozpoznać swoje emocje, jak kontrolować je w trudnych sytuacjach i jak efektywnie rozwiązywać problemy z innymi ludźmi.

 Po zajęciach z kompetencji emocjonalno-społecznych mieliśmy również krótką sesję informatyczną. Przypomnieliśmy sobie podstawowe zagadnienia związane z obsługą komputera, takich jak tworzenie dokumentów w programie tekstowym czy wyszukiwanie informacji w Internecie. Wszystko to było przydatne i dodało nam dodatkowych umiejętności do naszego codziennego życia.

  Ostatnie zajęcia z petardą były więc naprawdę udane i ciekawe. Dzięki różnorodności tematów i aktywności mieliśmy okazję nie tylko się odprężyć, ale również rozwinąć nasze umiejętności społeczne i zdobyć nowe informacje z zakresu informatyki.

 

 

Останні заняття в рамках заходів підтримки та інтеграції дітей та молоді, у зв'язку з кризою біженців, спричиненою війною в Україні, за кошти Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), вже позаду

     Останні заняття були дуже різноманітними та цікавими. Ми почали з двогодинного релаксу біля басейну, який дозволив нам відпочити та відновити сили. Потім ми перейшли до занять з емоційних та соціальних компетенцій. Метою цих занять був розвиток наших соціальних навичок, таких як спілкування, емпатія, вирішення конфліктів та управління стресом. Під час цих занять у нас були різноманітні практичні вправи, які допомогли нам зрозуміти та відпрацювати наші навички міжособистісного спілкування. Це були, m.in, ситуації з конфліктами в школі, вдома або навіть в групі однолітків. Ми працювали над тим, як розпізнавати свої емоції, як контролювати їх у складних ситуаціях, як ефективно вирішувати проблеми з іншими людьми.

  Після занять з емоційних та соціальних компетенцій у нас також була коротка ІТ-сесія. Нам нагадали про основні питання, пов'язані з використанням комп'ютера, такі як створення документів у текстовій програмі або пошук інформації в інтернеті. Все це було корисно і додало додаткових навичок у наше повсякденне життя.

  Тож останнє заняття петардою було дійсно успішним та цікавим. Завдяки різноманітності тем та активностей ми мали можливість не лише відпочити, а й розвинути свої соціальні навички та отримати нову інформацію в галузі інформатики.

 

 

Serdecznie dziękujemy miastu Katowice oraz UNICEF za możliwość przeprowadzania różnorodnych zajęć, wsparcia, rozwoju wiedzy i edukacji, jaką mogliśmy przekazać i dostarczyć naszym uczestnikom. Przez ten czas mieliśmy okazję poznać wiele interesujących tematów i dowiedzieć się, jak możemy wspólnie pracować nad poprawą warunków życia dzieci znajdujących się na etapie intensywnych zmian związanych z przeżywaniem emocji, ich rozumieniem, z dostrzeganiem oraz identyfikowaniem stanów emocjonalnych doświadczanych przez innych ludzi, werbalizowaniem osobistych stanów emocjonalnych, refleksją nad nimi oraz poprawą edukacji. Dzięki Państwa wsparciu mogliśmy zgłębiać różnorodne tematy oraz poszerzać naszą wiedzę na ich temat. W trakcie naszych spotkań mieliśmy również okazję uczestniczyć w różnych akcjach i warsztatach, które miały na celu zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych.

        Chcielibyśmy podziękować wszystkim za dotychczasową współpracę, za otwartość na nowe idee i gotowość do działania. Dzięki naszym zajęciom mieliśmy okazję lepiej zrozumieć, jak ważne jest wsparcie i troska o najmłodszych, którzy są przyszłością każdego społeczeństwa.

Mamy nadzieję, że nasze dzisiejsze podsumowanie nie jest końcem naszej współpracy. Jesteśmy gotowi kontynuować nasze edukacyjne i społeczne działania, aby razem tworzyć lepszy świat dla wszystkich dzieci.

     Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa w programie UNICEF.

                                                                                                                  Z serdecznymi pozdrowieniami                                                                                                                                                                                                                     asystent kulturowy                                                                                                                                                                                                                              Justyna Dysy

 

ЮНІСЕФ - дякую

            Ми хотіли б подякувати місту Катовіце та ЮНІСЕФ за можливість проводити різноманітні заходи, підтримку, розвиток знань та освіту, які ми змогли передати та надати нашим учасникам. За цей час ми мали можливість дізнатися про багато цікавих тем та дізнатися, як ми можемо разом працювати над покращенням умов життя дітей, які перебувають на етапі інтенсивних змін, пов'язаних із переживанням емоцій, їх розумінням, поміченням та ідентифікацією емоційних станів, які переживають інші люди, вербалізацією особистих емоційних станів, їх осмисленням та покращенням освіти.
Завдяки вашій підтримці ми змогли дослідити різноманітні теми та розширити свої знання про них. Під час наших зустрічей ми також мали можливість взяти участь у різноманітних акціях та майстер-класах, спрямованих на привернення уваги до потреб наймолодших.

Ми хочемо подякувати всім за співпрацю, за відкритість до нових ідей та готовність діяти. Завдяки нашим заняттям ми мали можливість краще зрозуміти, наскільки важливо підтримувати та піклуватися про наймолодших, за якими майбутнє будь-якого суспільства.

Сподіваємося, що сьогоднішні підсумки – це ще не кінець нашої співпраці. Ми готові продовжувати нашу освітню та соціальну діяльність, щоб разом створювати кращий світ для всіх дітей.

Ще раз хочемо подякувати за можливість взяти участь у програмі ЮНІСЕФ.

                                                                                                                                    З повагою,                                                                                                                                                                                                                               Асистент з питань культури
                                                                                                                                   Justyna Dysy