13 marca uczniowie klas 6-8 wzięli udział w Grze Miejskiej „Szlakiem liczb z PKO Bankiem Polskim” zorganizowanej przez PKO BP.
Bardzo ciekawa atrakcja połączona z dużą dawką wiedzy jak nie dać się oszukać w internecie, jak odróżnić banknoty oryginalne od podróbek, ciekawostki o historii pieniądza czy zapoznania się z ciekawostkami architektury miasta Katowice. Zwieńczeniem wyprawy był wjazd na 26 piętro najwyższego budynku w Katowicach i podziwianie pięknych widoków. Dziękujemy PKO Bank Polski za zaproszenie do zabawy.

 

 

W marcowym kalendarzu szkolnym pojawiają się co roku dwa ważne dni: 12-go marca obchodzimy Dzień Matematyki, a dwa dni później przypada Dzień Liczby "Pi". W związku z tym przez trzy dni świętowaliśmy z matematyką.

Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany  w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

12 marca uczniowie klas starszych tworzyli „Wiosenne drzewo matematyczne”, a uczniowie klas młodszych i autystycznych plakaty „W krainie figur” oraz układali puzzle matematyczne i mozaiki geometryczne. W akcję również włączyła się świetlica, w której powstawały mandale matematyczne, mozaiki geometryczne, uczniowie układali figury z patyczków, rozwiązywali zagadki z wykorzystaniem tablicy multimedialnej oraz przeliczali i klasyfikowali figury.

Uczniowie za aktywny udział zostali nagrodzeni słodyczami.

 

14 marca obchodzimy Dzień Motyla. Z tej okazji wychowankowie naszej świetlicy wykorzystując tablicę interaktywną, obejrzeli filmy dotyczące tych pięknych owadów. Poznali cykl rozwoju oraz budowę motyla. Sami szukali w internecie informacji o różnych gatunkach. Podczas zajęć dzieciaki korzystały tez z atlasu owadów.  Na końcu kolorowalismy motyle poznając przy tym pojęcie symetrii. Były ciekawostki i mnóstwo zdjęć. To były bardzo kolorowe zajęcia. 

W dniu 12.03.2024 roku w naszej szkole na sali gimnastycznej odbył się XI Międzyszkolny Wielobój Sprawnościowy dla dzieci klas młodszych  1-4. Po uroczystym otwarciu zawodów przez  Dyrektor Szkoły Panią mgr Małgorzatę Gondek uczniowie rozpoczęli  rywalizację w 13 -tu konkurencjach sprawnościowych. W zawodach udział wzięły reprezentacje czterech szkół,  SP nr 39 z Katowic Bogucic, SP nr 60 z Katowic, SP nr 61 z Katowic Ligoty oraz nasza szkoła.  Wszyscy uczestnicy  wykazali się ogromnym duchem walki, rywalizowali z niezwykłą zaciętością przestrzegając regulaminu i zasad Fair Play. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła 51 pkt i zwyciężyła w całym turnieju. Podczas zawodów wszyscy zawodnicy otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez PSS Społem. Po wieloboju Pani Dyrektor mgr Małgorzata Gondek podsumowała całe zawody i wręczyła uczestnikom dyplomy oraz okazjonalne puchary i medale. Cała nasza szkoła jest bardzo dumna z naszych reprezentantów ponieważ trzeci raz z rzędu obronili pierwsze miejsce. Szkołę w zawodach reprezentowali następujący uczniowie: Artur, Wojtek, Piotr i Kamil z klasy trzeciej oraz  Patryk i Adam z klasy czwartej.

Wielkie gratulacje dla wszystkich młodych sportowców.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1 miejsce SP nr 7 z Katowic         51 pkt

2 miejsce SP nr 60 z Katowic       33 pkt

3 miejsce SP nr 61 z Katowic       32 pkt

4 miejsce SP nr 39 z Katowic       25 pkt

 

Nasi uczniowie bawili się wspólnie z okazji Dnia Kota, który przypada na 17 lutego. W czytelni przygotowano tydzień zajęć dla uczniów w okresie od 19 do 23 lutego. Dzieci miały okazję  wysłuchać opowiadań o kotach i uczyć się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami ich pielęgnacji. Były też wesołe „kocie zabawy” zależne od grupy wiekowej dzieci. Zadaniem uczniów było między innymi odgadywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, wycinanie i kolorowanie kotów. Przy pomocy tablicy multimedialnej uczestnicy zajęć rozwiązywali krzyżówki tematyczne i wyszukiwali różnice na obrazkach. W jednym z poświęconych temu wydarzeniu dniu dzieci miały okazję na żywo zobaczyć nietypowe koty - sfinksy. Ich wygląd zrobił niesamowite wrażenie, gdyż koty te pozbawione są sierści, posiadają ogromne oczy oraz uszy, które przypominają uszy nietoperza. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

 

W kalendarzu polskich świąt od kilku lat ważne miejsce stanowi dzień 1 marca. To właśnie tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.                           
            Czasy były bardzo trudne, a poświęcenie bohaterskie. Za przeciwstawianie się władzom nowej Polski, groziły więzienia, kary śmierci ale też nieludzkie tortury. Tylko niezłomni bohaterowie byli wstanie przeciwstawić się przed takim terrorem, bo pomimo ogromnej świadomości konsekwencji wynikającej z walki, trwali do końca na swoich pozycjach.    

            Przyłączając się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w naszej szkole powstała gazetka ścienna przedstawiająca wielu bohaterów, którzy w tych trudnych czasach oddali życie za walkę o wolną Ojczyznę, warto wspomnieć młodą, 18- letnią sanitariuszkę Danutę Siedzikównę „Inkę”, czy rotmistrza Witolda Pileckiego, człowieka o niezwykłym życiorysie, zaangażowanego w sprawy Polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, torturowanego przez komunistów i skazanego na karę śmierci. Dodatkowo na lekcjach historii zostały zorganizowane prelekcje dotyczące wspomnianych wydarzeń, a ponadto starsze klasy wzięły udział w wyjątkowy spotkaniu online pt. „Żołnierze Wyklęci — pomijane fakty”.

 

 

 

Dawno temu na świecie

żyły wielkie zwierzęta.

Nikogo nie znajdziecie,

kto mógłby je pamiętać.

W ubiegłym tygodniu nasi uczniowie  świętowali Dzień Dinozaura. Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Nasza szkoła zamieniła się w tajemniczy park jurajski, a w świetlicy i bibliotece powstały „dinozaurowe” kąciki. Realizując temat poświęcony prehistorii, uczniowie  zgłębili wiedzę na temat życia dinozaurów. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się, jak żyły dinozaury, jak wyginęły i kim jest paleontolog. Każda klasa wykonała wspólny plakat. Uczniowie stworzyli wiele ciekawych prac plastycznych, budowli z klocków. Podczas  zajęć matematycznych uczniowie ze starszych klas odkodowywali dino karty pracy. Wszyscy nasi uczniowie zasługują na tytuł Poszukiwaczy Dinozaurów! 

Luty, luty i po lutym… Mimo, że w tym roku luty był dłuższy o cały jeden dzień, minął w tempie błyskawicy. A my nawet się nie spostrzegliśmy, jak zaczęło pachnieć wiosną.

Zaraz po feriach nagromadziło się mnóstwo bardzo ważnych dni szczególnych. Po pierwsze walentynki. Przygotowaliśmy kartki pełne miłości dla naszych mam, bo to najważniejsze kobiety w naszym życiu i na każdym kroku będziemy to podkreślać.

Następny, bardzo lubiany przez nas dzień, to dzień kota. Przygotowaliśmy prace z kotami według własnego pomysłu, przebraliśmy się ze miłe kotki, gimnastykowaliśmy się, jak koty i… mieliśmy spotkanie z kotami pani Agnieszki. To było coś! Te kotki były cudownie mięciutkie i milutkie, chociaż różniły się od tradycyjnego dachowca.

Żeby osłodzić  sobie życie upiekliśmy z panią Bożeną pyszne ciastka z brzoskwinią. Niestety nie udało się ich uwiecznić na fotografii, gdyż zostały zjedzony w zastraszającym tempie.

Realizując zadanie w programie edukacyjnym Kreatywne prace plastyczne wykonaliśmy prace pastelami po papierze ściernym przedstawiające smoki. Oczywiście najpierw poznaliśmy legendy o polskich smokach. To niesamowite ile tych smoków mieszkało (lub ciągle mieszka w ukryciu) w naszym kraju. Poza  najsłynniejszym smoku wawelskim i Bazyliszku przeczytaliśmy legendę o Sławku – smoku z Tatr; smoku z Rzeszowa, który lubił książki (najbardziej te nie swoje); o smoku Kicku z Suchej Beskidzkiej i smoku z kopalni srebra w Tarnowskich Górach.

Smoki to był doskonały wstęp do tego, co miało nastąpić w kolejnym tygodniu. Ostatni tydzień lutego przyniósł ze sobą dzień dinozaura!

Cały tydzień wszystko kręciło się wokoło tych wielkich zwierząt z prehistorii. Postanowiliśmy pobawić się w archeologów i „wykopaliśmy” szkielet brachiozaura oraz odnaleźliśmy również ślady dinozaurów w naszej klasie. Zabawa była świetna!

Oczywiście poza realizacją zadań specjalnych zwyczajnie się uczyliśmy. Zgłębialiśmy tajniki odejmowania i doskonaliliśmy umiejętność pisania i czytania. Idzie nam coraz lepiej.

Oczywiście miesiąc nie mógł skończyć się ot tak. Musieliśmy jeszcze zrealizować zadanie w ramach projektu Gramy zmysłami, a w tym miesiącu brzmiało ono zachęcająco „brudne zadanie”! tak, po skończonych zajęciach było brudno wszędzie, bo bawiliśmy się mąką. Nikt nie został oszczędzony, wszyscy wyglądali jak młynarza i niejeden z nas musiał się przebrać, ale było warto! Po tej zabawie zostało kilka zdjęć i mącznych śladów.

Teraz tęsknimy za wiosną, ciepłem słonecznym i przerwami spędzanymi na boisku szkolnym! Pani nam to obiecała!