Z okazji Mikołajek w miesiącu grudniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szeregu imprez.

       We wtorek 5 grudnia odwiedzili nas wolontariusze z ZST i O nr 3 w Katowicach, którzy przygotowali dla naszych podopiecznych wiele atrakcji.

        6 grudnia tradycyjnie szkolne progi przekroczyła ekipa św. Mikołaja.

Mikołaj do tematu prezentów podszedł z przymrużeniem oka i wręczył je wszystkim obecnym w tym dniu w szkole. Nie pominął nawet nauczycieli i pozostałych pracowników. Wśród tegorocznych upominków znalazły się min.: szczotka do odśnieżania auta, żeby na czas dotrzeć do pracy; żel pod prysznic, aby przybyć czystym; zaczarowany pierścień, żeby móc przenieść się choć na chwilę do wymarzonego świata. Natomiast wśród upominków dla uczniów były min: liczydło, aby się wspomóc na matematyce; kostka Rubika, żeby poćwiczyć myślenie; maskotki, by mieć do kogo się przytulić.

      7 grudnia natomiast dzieciaki z klas dla uczniów z autyzmem wraz z opiekunami uczestniczyli w seansie filmowym „Trole 3” w Multikinie. Bilety na bajkę z okazji Mikołajek ufundowali nasi stali sponsorzy: Związek Zawodowy Kontra KWK Staszic – Wujek w Katowicach za co bardzo dziękujemy.

     A teraz nadszedł czas ozdabiania klas. Przygotowujemy się bowiem do konkursu ogłoszonego przez Panią Dyrektor na najpiękniej udekorowaną salę lekcyjną.

 

Kilka dni temu zaprosiliśmy do naszej szkoły wspaniałych wolontariuszy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach, którzy z okazji Mikołaja zorganizowali dla naszych uczniów kreatywne stoliki zabaw. Wśród atrakcji można było znaleźć stoisko plastyczne, punkt z malowaniem twarzy, balonami i warkoczykami, uczniowie mogli wykonać dla siebie lub najbliższych piękne bransoletki na rękę. Jako, że w naszej szkole są wielcy miłośnicy sportu, to także specjalnie dla nich powstał punkt sportowy, gdzie mogli wykazać się swoją sprawnością fizyczną. W nagrodę, na sam koniec, dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Wojciecha Lubczyka nasi podopieczni mogli skorzystać z fotobudki i zabrać ze sobą pamiątkowe, mikołajkowe zdjęcia. Jeszcze raz dziękujemy Dyrekcji, Opiekunom i wolontariuszom z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach za dostarczenie nam niezapomnianej zabawy.

 

 

W 7. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice 11 grudnia 2023 uczestniczyli uczniowie z klasy VI zet, VII i VIII. Organizatorzy jak co roku przygotowali ogromną liczbę atrakcji naukowych. Naszych uczniów szczególnie zainteresowały pokazy z przyrody, nauk ścisłych i techniki.  Młodzi naukowcy pomagali nam znaleźć odpowiedź na pytania: „ Czy skóra potrafi kłamać?”, „Ile to nic? Zabawy z próżnią”, „Jak sterować plazmą w rurze?”. Uczestniczyliśmy także w pokazach: „Jak nie H2O, to co?”, „Na własne oczy”, „Eksperymenty chemiczne, czyli wejście do świata nauki”, „Roboty z Lego – posteruj robotami” „Szczypta soli robi różnicę. O katalizatorach przyspieszaniu reakcji chemicznych”, „Latanie bez silnika magia czy fizyka?”, „Pracownicy magazynowi na prąd, czyli jak roboty wspomagają ludzi.” I w wielu, wielu innych. Sporo emocji wzbudziły także spotkania z funkcjonariuszami Służby Celno- Skarbowej, gdzie poznaliśmy tajemnicę prześwietlania bagaży i wyposażenia samochodu służbowego oraz zawartość naszych plecaków. Panowie opowiedzieli nam o swojej pracy.

Chłopcy wiele czasu spędzili na żółtym stanowisku Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Tam zobaczyli i mieli okazję wejść do kabiny kierowcy nowoczesnego elektrycznego autobusu Solaris Urbino 12 IV generacji. Obejrzeliśmy także Metrorowery, które od wiosny zagoszczą na ulicach Metropolii. Najwięcej pozytywnych emocji wśród wszystkich uczestników wzbudziła koparka Katowickich  Wodociągów S.A.  Każdy mógł usiąść w kabinie i pod opieką profesjonalisty wypróbować funkcjonalności koparki TEREX.

7. Śląski Festiwal Nauki Katowice po raz kolejny uświadomił nam, nauka wcale nie jest nudna, chociaż może być trudna.

 

 

 

 

11 grudnia 2023r. uczniowie klas III b i IV a oraz uczniowie klas autystycznych I b, II, V, VIII wraz z nauczycielami uczestniczyli w warsztatach, które wprowadziły ich w świąteczny nastrój. W centrum handlowym Silesia Center odbyły się interaktywne pokazy historycznego wypieku piernika.

Uczniowie otrzymali fartuchy i czapki, które pozwoliły im się wczuć w rolę prawdziwych cukierników, powtórzyli słowa przysięgi za mistrzem piekarskim i przystąpili do pracy. Wykonali pierniki i ozdoby z ciasta piernikowego. W prezencie otrzymali także najstarszy polski przepis na pierniki. Po zakończonej pracy znaleźliśmy jeszcze czas na sesję zdjęciową w pięknej scenerii.

Odwiedziliśmy także jarmark bożonarodzeniowy na katowickim Rynku, gdzie uczniowie zachwycali się bajkowymi domkami z poruszającymi się postaciami. Starsi uczniowie planowali przejażdżkę na diabelskim młynie. Wspólnie oglądaliśmy piękne ozdoby świąteczne- ręcznie malowane bombki, stroiki. Na rynku rozchodził się piękny zapach nadchodzących Świąt.

 

 

Nasza placówka włączyła się w kolejne akcje prowadzone przez Bibliotekę w Dąbrowie Górniczej- Filia nr 5. Po udanej zbiórce kasztanów nastąpił czas zbierania plastikowych nakrętek. Cel jest szczytny- nadal pomagamy Marcelkowi.

Rodzice naszych uczniów i nauczyciele postanowili także wspomóc akcję resocjalizacyjną. Pozyskane w wyniku zbiórki książki zostały przekazane do Aresztu Śledczego w Cieszynie.

Przed nami kolejne formy pomocy - przygotowujemy kartki świąteczne i stroiki na stół dla Fundacji Wolne Miejsce, która organizuje Metropolitalną Wigilię dla Samotnych.

 

 

  

Zakończyła się VI edycja akcji Łańcuch Dobra organizowana przez Stowarzyszenie  PRO SALUT, która opiekuje się dziećmi z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Białegostoku.

W naszej szkole, od kilku już lat, bierzemy czynny udział w akcji ogólnopolskiego bicia rekordu na najdłuższy łańcuch choinkowy. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, odbył się konkurs między klasami na najdłuższy Łańcuch Dobra.

W imieniu Stowarzyszenia, jego Podopiecznych oraz własnym chciałam podziękować wszystkim zaangażowanym Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom i Dziadkom. Bez Was tej akcji by nie było. W tym roku mamy się czym pochwalić! Tegoroczny łańcuch ma 548,5 m długości!

Nie będę tutaj wypisywać, która klasa zwyciężyła i ile metrów łańcucha wykonała (wszystko jest uwiecznione na fotografiach), bo wszystkim przyświecał jeden cel: szerzenie wiedzy na temat dystrofii mięśniowej i pomoc dzieciom dotkniętych tą chorobą.

Gratulacje dla wszystkich!!!

  W grudniu dni są coraz krótsze, panuje zimowa aura, nasze myśli zaprzątnięte są oczekiwaniem na Święta. Zastanawiamy się nad znaczeniem i symboliką Bożego Narodzenia. Ozdoby na tradycyjną choinkę są jednym z elementów nierozerwalnie związanych ze świętami. 

 Toteż w dniu 11 grudnia zrealizowaliśmy kolejną część  projektu "Bez barier wieku”. Tym razem były to wspólne zajęcia plastyczne integrujące uczniów z osobami trzeciego wieku. Celem naszej inicjatywy jest kształtowanie postaw prospołecznych. W ramach realizacji projektu „Bez barier wieku” realizujemy zadania wychowawcze związane z wyrabianiem u dzieci szacunku wobec osób starszych, rozwijamy wrażliwość na potrzeby innych. Przypominamy jak ważna jest otwartość, tolerancja i szacunek do drugiego człowieka. To kształtuje  empatię do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych. Toteż staramy się integrować uczniów z wiekowymi pensjonariuszami  Domu Seniora. Realizacja projektu wzmacnia więź międzypokoleniową i niesie za sobą szereg korzyści dla obu stron.

 Ozdoby świąteczne z masy solnej były wykonane pod czujnym okiem nauczycieli naszej szkoły we współpracy z pracownikiem socjalnym.

 Miłą niespodzianką ze strony dyrekcji DPSu była możliwość uczestnictwa naszych uczniów w dogoterapii wspólne z seniorami. Pies Bella wraz z opiekunką były nie lada atrakcją. Natomiast uczniowie na ręce dyrektor DPS pani Jadwigi Siodłak przekazali własnoręcznie wykonane życzenia świąteczne oraz stroiki.

 

 

 

W ramach innowacji pedagogicznej wychowankowie świetlicy rozmawiali dzisiaj o tolerancji. Poruszony został temat inności oraz akceptacji. 

Oglądaliśmy film o sympatycznym reniferze Rudolfie, analizowaliśmy tekst piosenki. Na koniec wykonaliśmy prace plastyczne  z reniferem w roli głównej. Pamiętajmy, że każdy z nas jest wyjątkowy!