14 kwietnia obchodzimy rocznicę chrztu Polski.

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.

Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz czwarty, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

  Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia uczniowie wszystkich klas naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem wychowawców, strony do albumu pod tytułem „Historia Polski w komiksie”. We wszystkich klasach została przeprowadzona prelekcja oraz na szkolnym korytarzu została zaprezentowana gazetka o w/w pematyce. Symbolem naszych obchodów było również wywieszenie flagi, co podkreśla wagę tego święta.

 

 

W ramach trwającego w szkole EKOtygodnia zrealizowaliśmy kolejne zadanie. Udało nam się opracować Kodeks Młodego Ekologa w formie prezentacji multimedialnej. Jest to zbiór rad i wskazówek proekologicznych, przypominających, jak postępować na co dzień, aby nasza planet była piękna i zadbana. Wiele propozycji do naszego Kodeksu omawianych było wcześniej w wybranych klasach. Uczniowie  w większości wiedzieli jakie działania można podejmować aby chronić nasz wspólny dom Ziemię. Przypomniano sposoby segregowania odpadów oraz oszczędzania wody i energii elektrycznej.

Wspólne oglądanie prezentacji połączone z szybką nauką ekologicznych rymowanek z pewnością będzie miało wpływ teraz i w przyszłości na kształtowanie postaw proekologicznych postaw nie tylko u naszych uczniów ale również w ich rodzinach.

 

   

Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować”.

Jako motto naszej Akcji przytoczyliśmy słowa Dyrekcji Lasów Państwowych obrazujące jak ważne jest sadzenie drzew. Najpierw malutkich sadzonek iglaków czy drzew liściastych, które kiedyś, z biegiem lat będą pięknym drzewostanem. Nasze działania proekologiczne to doskonała lekcja przyrody, pomagająca zrozumieć potrzebę dbania o piękno otaczającego nas środowiska. Symboliczne sadzenie drzew przypomniało wszystkim o odpowiedzialności za naszą planetę.

Sadzonki do naszej Akcji pozyskaliśmy z Nadleśnictwa Katowice jesienią. Początkowo zasadziliśmy je w donicach przy wejściu do szkoły. Tam bezpiecznie przezimowały. Teraz 18 kwietnia w ramach EKOtygodnia oraz działań wpisanych w Innowację Pedagogiczną „Świat wokół nas” zasadziliśmy je na przyszkolnym placu. „Uzbrojeni” w łopatki, rękawice delikatnie przenieśliśmy sadzonki sosenek i jodeł do gruntu. Zadbaliśmy o odpowiednie podlanie i zabezpieczenie sadzonek. Dziś mieliśmy umieścić obok nich tabliczki informacyjne, ale…przeszkodziła nam deszczowa aura.

Nie mogliśmy jednak zostawić pustych donic stojących przed szkołą. Toteż zakupione zostały ziemia i kwiaty. W wielkich donicach zasadziliśmy piękne trójkolorowe kompozycje kwiatowe. Wszyscy zgodnie współpracowali. Mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcia zainspirują wszystkich do działań proekologicznych oraz uwrażliwią piękno przyrody.

 

   

W dniu 19.04.2023 roku reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w II – gim Międzyszkolnym Turnieju w Piłkarzykach Sportowych. Zawody były rozgrywane w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu - Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach, dziewcząt i chłopców oraz open debel. Rozgrywki były prowadzone w systemie “rosyjskim” do dwóch przegranych meczów. W zawodach zagrało ponad 30 zawodników i  zawodniczek. Oprócz naszej szkoły w zawodach udział wzięły reprezentacje siedmiu szkół i ośrodków szkolno -wychowawczych z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Częstochowy. Po bardzo emocjonujących i zaciętych meczach uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce jako drużyna. W klasyfikacji chłopców pierwsze miejsce zdobył nasz uczeń Marcin z klasy VII który wygrał wszystkie swoje mecze, drugie miejsce zdobył również uczeń naszej szkoły Dawid z klasy VIII oraz czwarte miejsce zajął Mateusz z klasy VIII. W klasyfikacji dziewcząt drugie miejsce zajęła nasza uczennica Laura z klasy VIII.
W kategorii open debel nasi uczniowie z klasy VIIIA Martin i Dawid wywalczyli również drugie miejsce. Pomimo że byliśmy jedną z młodszych reprezentacji poszło nam naprawdę dobrze. W klasyfikacji końcowej zdobyliśmy 38 punktów i zajęliśmy drugie miejsce drużynowo ustępując tylko reprezentacji gospodarzy, która nazbierała tych punktów 39.

Gratulujemy naszym reprezentantom udanego występu i życzymy im wielu sportowych i nie tylko sukcesów. Ze sportowym pozdrowieniem, nauczycie wychowania fizycznego.

 

  

„Więc chodź, pomaluj mój świat

Na żółto i na niebiesko,

Niech na niebie stanie tęcza

Malowana twoją kredką.

Więc chodź, pomaluj mi życie,

Niech świat mój się zarumieni,

Niech mi zalśni w pełnym słońcu,

Kolorami całej Ziemi.”

(Dwa plus Jeden)

Niedawno zorganizowaliśmy zbiórkę kredek dla Fundacji Asante, która z kolei przekaże je dzieciom z Afryki. Od osoby z fundacji otrzymaliśmy piękny feedback mówiący o tym, że „na chwilę jesteśmy blisko tych, dla których nauka w szkole wcale nie jest oczywistością”.

Dziękuję za udział w akcji p. Dyrektor M. Gondek, p. R. Rusinowskiej, p. B. Musiał, p. E. Pierzchale. Jeśli więcej osób chciałoby dołączyć, to zapraszamy serdecznie. Kredki mogą być też używane, ale w bardzo dobrym stanie.

Zachęcamy także do stworzenia pięknych kartek z pozdrowieniami w języku angielskim, które następnie dotrą do Kenii !!!

 

 

Przedsięwzięcie „Mali ogrodnicy” to wyzwanie dla młodych ekologów. Zrealizowaliśmy je w dniu 17 kwietnia, w ramach Innowacji Pedagogicznej - Świat wokół nas. Przygotowywaliśmy samodzielnie kompozycje kwiatów doniczkowych. Wcześniej została zakupiona ziemia kwiatowa oraz doniczki z podstawkami. Przez ostatni miesiąc hodowaliśmy odszczepki kwiatów. Czekaliśmy aż się ukorzenią. Były to barwne trzykrotki, sekstezja purpurowa oraz jedna z odmian begonii. Na dobrze zabezpieczonych ławkach (tekturą oraz folią) wysypaliśmy ziemię torfową oraz kamyczki do drenażu. Pod kierunkiem nauczycieli wszystko układaliśmy w przygotowanych doniczkach. Następnie delikatnie wsadzaliśmy ukorzenione szczepki roślin. Oczywiście w taki sposób aby ich nie uszkodzić. Podlaliśmy nasze roślinki, utrwalając wiedzę dotyczących dbania o rośliny doniczkowe. „Mali ogrodnicy” spisali się na medal. Efekty naszej pracy czyli doniczki z kwiatami przekazaliśmy do sekretariatu. To taki miły akcent, związany z wiosenną porą roku oraz EKO tygodniem i oczekiwaniem na Dzień Ziemi.

 

 

 

Kochani, serdecznie dziękujemy za Wasze zainteresowanie konkursem międzyszkolnym Easter cards. Wiemy, że niektórzy nie mogli się już doczekać ogłoszenia wyników. Wysłaliście nam tyle pięknych kartek, że komisja obradowała aż przez dwa dni przed świętami, to jest w środę (05.04.2023 r.) i w czwartek (06.04.2023 r.).

Członkowie komisji: uczniowie z klasy II b Remik i Artur, p. K. Wyciślik, p. A. Wasilewska, p. E. Pierzchała, p. M. Szczechla, p. W. Szczepański wyłonili zwycięzców, których nazwiska znajdują się w galerii. Gratulujemy Wszystkim zwycięzcom! Dyplomy wygenerowaliśmy korzystając ze strony eduzabawy.com. Cieszymy się niezmiernie z Waszego zaangażowania. Wybór był bardzo trudny. Ubolewamy, że nie jesteśmy w stanie nagrodzić Was Wszystkich, gdyż każda z nadesłanych prac zwróciła uwagę komisji, przez co stała się inspiracją do burzliwych dyskusji nie ułatwiając ostatecznych decyzji. Wielkie ukłony kierujemy także w stronę nauczycieli przygotowujących uczestników do konkursu.

Piękne kartki zdobiły naszą szkołę na wystawie oraz świątecznym stole. Nagrody zostaną rozesłane pocztą lub dostarczone do szkół osobiście do dnia 15 maja 2023 r. Wybrane prace zostały w tym roku przekazane charytatywnym fundacjom. Tymczasem zapraszamy do kolejnego konkursu organizowanego pod hasłem Z Angielskim Dookoła Świata – termin konkursu zostanie oficjalnie przedłużony do 31 maja 2023 roku.