W piątek, 21 kwietnia klasy 2a, 2b, 3 i 6 wybrały się do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Uczestniczyliśmy w spektaklu „Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach”. Jest to opowieść o małym chłopcu, który wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż po złote jabłko dla chorej siostry. Ta mądra i wzruszająca historia uczy dzieci, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które dotykają nas w najgorszych momentach naszego życia. Teatralna adaptacja baśni wzruszyła nas, momentami przestraszyła, ale także rozbawiła.  Po spektaklu mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z aktorami występującymi na scenie. Zrobiliśmy sobie z nimi zdjęcia, oglądaliśmy lalki, z którymi występują. Aktorzy, Pan Grzegorz i Pani Kasia, pokazali nam kulisy, wytłumaczyli, jak działają światła na scenie, dlaczego jest ona tak wysoko i opowiedzieli nam wiele innych ciekawostek. 

To była świetna przygoda.

Bardzo dziękujemy przemiłym aktorom, może jeszcze kiedyś się spotkamy! 

 

Podsumowanie EKO-tygodnia było okazją do spotkania się na szkolnym apelu. Uczniowie mogli się wykazać umiejętnością czytania oraz układania zdań z rozsypanki wyrazowej. Udało nam się ułożyć zdanie - hasło o treści „O Ziemię dbamy, więc ją sprzątamy”. Najbardziej udzielali się następujący uczniowie: Asia z klasy 6 oraz Bogdan i Beata z klasy 7. Przypomnieliśmy uczniom o Akcji Sprzątanie Świata, które w bieżącym roku przebiega pod hasłem „Sprzątamy dla Polski”. Zachęciliśmy również uczniów naszej szkoły do dbania o środowisko naturalne, przypominając, iż wszyscy jesteśmy gospodarzami naszej planety i wszyscy powinniśmy starać się brać czynny udział w akcjach proeko. Pod koniec apelu wszystkie klasy otrzymały duże i mocne worki na śmieci, aby mogły udać się w teren i posprzątać nasze miasto. Natomiast ci, którzy chcieliby sobie przypomnieć postanowienia z Kodeksu Młodego Ekologa mieli przypomniane, że ekspozycja z informacji ze środowych zajęć jest wyeksponowana ta tablicy, znajdującej się na półpiętrze.

 

  

"Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty" - to słowa znanej piosenki. My także korzystamy z wiosennej aury pogodowej i pielęgnujemy rośliny w skrzyni OGRODU SPOŁECZNEGO na terenie Muzeum Śląskiego. Kwiaty cebulkowe zakwitły, drobne byliny się zazieleniły. Postanowiliśmy, że nadszedł czas siewu kwiatków. W wolnych przestrzeniach między kwitnącymi kwiatkami z wykorzystaniem własnych rąk jako narzędzi ogrodniczych uczniowie wraz z nauczycielami zasiali nasiona kwiatów. Oczekujemy, że nasze oczy ucieszą późną wiosną i latem zasiane nagietki i aksamitki.

 

   

14 kwietnia obchodzimy rocznicę chrztu Polski.

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.

Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz czwarty, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

  Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia uczniowie wszystkich klas naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem wychowawców, strony do albumu pod tytułem „Historia Polski w komiksie”. We wszystkich klasach została przeprowadzona prelekcja oraz na szkolnym korytarzu została zaprezentowana gazetka o w/w pematyce. Symbolem naszych obchodów było również wywieszenie flagi, co podkreśla wagę tego święta.

 

 

Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować”.

Jako motto naszej Akcji przytoczyliśmy słowa Dyrekcji Lasów Państwowych obrazujące jak ważne jest sadzenie drzew. Najpierw malutkich sadzonek iglaków czy drzew liściastych, które kiedyś, z biegiem lat będą pięknym drzewostanem. Nasze działania proekologiczne to doskonała lekcja przyrody, pomagająca zrozumieć potrzebę dbania o piękno otaczającego nas środowiska. Symboliczne sadzenie drzew przypomniało wszystkim o odpowiedzialności za naszą planetę.

Sadzonki do naszej Akcji pozyskaliśmy z Nadleśnictwa Katowice jesienią. Początkowo zasadziliśmy je w donicach przy wejściu do szkoły. Tam bezpiecznie przezimowały. Teraz 18 kwietnia w ramach EKOtygodnia oraz działań wpisanych w Innowację Pedagogiczną „Świat wokół nas” zasadziliśmy je na przyszkolnym placu. „Uzbrojeni” w łopatki, rękawice delikatnie przenieśliśmy sadzonki sosenek i jodeł do gruntu. Zadbaliśmy o odpowiednie podlanie i zabezpieczenie sadzonek. Dziś mieliśmy umieścić obok nich tabliczki informacyjne, ale…przeszkodziła nam deszczowa aura.

Nie mogliśmy jednak zostawić pustych donic stojących przed szkołą. Toteż zakupione zostały ziemia i kwiaty. W wielkich donicach zasadziliśmy piękne trójkolorowe kompozycje kwiatowe. Wszyscy zgodnie współpracowali. Mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcia zainspirują wszystkich do działań proekologicznych oraz uwrażliwią piękno przyrody.

 

   

W ramach trwającego w szkole EKOtygodnia zrealizowaliśmy kolejne zadanie. Udało nam się opracować Kodeks Młodego Ekologa w formie prezentacji multimedialnej. Jest to zbiór rad i wskazówek proekologicznych, przypominających, jak postępować na co dzień, aby nasza planet była piękna i zadbana. Wiele propozycji do naszego Kodeksu omawianych było wcześniej w wybranych klasach. Uczniowie  w większości wiedzieli jakie działania można podejmować aby chronić nasz wspólny dom Ziemię. Przypomniano sposoby segregowania odpadów oraz oszczędzania wody i energii elektrycznej.

Wspólne oglądanie prezentacji połączone z szybką nauką ekologicznych rymowanek z pewnością będzie miało wpływ teraz i w przyszłości na kształtowanie postaw proekologicznych postaw nie tylko u naszych uczniów ale również w ich rodzinach.

 

   

W dniu 19.04.2023 roku reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w II – gim Międzyszkolnym Turnieju w Piłkarzykach Sportowych. Zawody były rozgrywane w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu - Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach, dziewcząt i chłopców oraz open debel. Rozgrywki były prowadzone w systemie “rosyjskim” do dwóch przegranych meczów. W zawodach zagrało ponad 30 zawodników i  zawodniczek. Oprócz naszej szkoły w zawodach udział wzięły reprezentacje siedmiu szkół i ośrodków szkolno -wychowawczych z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Częstochowy. Po bardzo emocjonujących i zaciętych meczach uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce jako drużyna. W klasyfikacji chłopców pierwsze miejsce zdobył nasz uczeń Marcin z klasy VII który wygrał wszystkie swoje mecze, drugie miejsce zdobył również uczeń naszej szkoły Dawid z klasy VIII oraz czwarte miejsce zajął Mateusz z klasy VIII. W klasyfikacji dziewcząt drugie miejsce zajęła nasza uczennica Laura z klasy VIII.
W kategorii open debel nasi uczniowie z klasy VIIIA Martin i Dawid wywalczyli również drugie miejsce. Pomimo że byliśmy jedną z młodszych reprezentacji poszło nam naprawdę dobrze. W klasyfikacji końcowej zdobyliśmy 38 punktów i zajęliśmy drugie miejsce drużynowo ustępując tylko reprezentacji gospodarzy, która nazbierała tych punktów 39.

Gratulujemy naszym reprezentantom udanego występu i życzymy im wielu sportowych i nie tylko sukcesów. Ze sportowym pozdrowieniem, nauczycie wychowania fizycznego.