Czterdziestym szóstym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Klimatu. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Uczniowie klasy IV a, IV b i V brali aktywny udział w happeningu„ Zielone Jutro – Zróbmy to Dziś!”: – przemarszu kolorowego korowodu przez kampus UŚ oraz sadzili cebulki roślin przed rektoratem UŚ. Następnie uczestniczyli w projekcji filmu „Piotruś i Wilk”. Jest to to cudowna i pożyteczna animacja, która zapiera dech swoją wielkością – nie tylko inscenizacji, ale także przesłania. Zdobywca Oskara za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

Uczniowie mieli szansę uczestniczyć w wykładzie, wysłuchać i dowiedzieć się o zmianach klimatu, o propozycjach działań na rzecz klimatu, a także w jaki sposób adaptujemy się do zmian klimatycznych w metropolii. Poznali zestaw wytycznych i wskazówek dla każdego mieszkańca – dzięki temu dowiedzieli się, co sami możemy zrobić dla klimatu w naszym codziennym życiu. 

 

 

Klasy 1a i 2b hucznie obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każdy uczeń naszej szkoły doskonale wie, że pluszowy miś to najlepszy pocieszyciel na smutne chwile. Uczniowie układali napisy związane z tematyką dnia, utrwalając poznane już litery oraz części ciała. W tym dniu każdy zjadł swoje śniadanie w towarzystwie misia, a później odbyło się uroczyste Misiowe śniadanie. Uczniowie chętnie angażowali się w zadania, stając się na chwilę małymi kelnerami. Na koniec tego wydarzenia odbyła się pouczająca rozmowa z misiem, który przypomniał o zasadach panujących w szkole.

 

 

Z radością informujemy, że nasza uczennica Natalia Kubica zdobyła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznych "Z Miłości do Ojczyzny". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu. Serdecznie dziękujemy organizatorm za zaproszenie a Natalii gratulujemy sukcesu.

 

 

W każdym roku w listopadzie a konkretnie w trzeci czwartek tego miesiąca jest  Światowy Dzień Rzucania Palenia. To dobra okazja, aby w   szkole promować zdrowy styl życia, bez dymu tytoniowego. Wiadomo bowiem, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Toteż stawiamy na profilaktykę piewszorzędową, która ma zapobiegać zachowaniom ryzykownym oraz ochronić nieletnich przed wejściem w nałóg związany z paleniem. Jak ważna jest profilaktyka, która ma uchronić młodzież przed uzależnieniem od nikotyny i jej pochodnych, wie zapewne każdy. Nasze działania miały o tym przypomnieć. Klasy 7 i 8 miały pogadankę oraz obejrzały film o szkodliwości nikotynowego nałogu. Wykonano dekorację szkoły w materiały związane z wydarzeniem.  

Natomiast klasy 1a AUT, 1b AUT, 2b AUT oraz 3a AUT w ramach realizacji Programu Profilaktycznego  Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod hasłem „Nie pal przy mnie proszę” wykonały kolorowanki i wyklejanki mające przekonywać dorosłych jak szkodliwe jest bierne palenie. Program ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a treści w nim zawarte są uporządkowane i dostosowane do dzieci w młodszym wieku szkolnym. Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą wymierne rezultaty.

 

 

Uczniowie naszej szkoły z klas 1-5 oraz klas autystycznych uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszkami Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej. Na spotkanie funkcjonariuszki p. Joanna  Szopa oraz Kinga Howorus przywiozły ze sobą pewną niespodziankę, ukrytą w wielkim plastikowym pojemniku. W rozmowie z nauczycielem funkcjonariuszki wyjaśniły, iż wiedzą, że najskuteczniejsze warsztaty z uczniami w młodszym wieku szkolnym są oparte na aktywizacji i metodzie pokazu. Toteż  do nauki podstawowych zasad bezpiecznego poruszania sie po drodze oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa przy spotkaniu z nieznajomymi wykorzystują właśnie klocki LEGO. Na dwóch złączonych stołach funkcjonariuszki aranżowały różne sytuacji a zadaniem dzieci było pokazać i ułożyć z klocków LEGO, rozwiązanie danego problemu, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Wszyscy nie tylko doskonale się bawili, ale utrwalili wiele zasad bezpieczeństwa. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach zajęciowych. Na koniec każdy uczestnik otrzymał breloczek z odblaskiem i logo Straży Miejskiej.

 

 

Nasze szkoła wzięła udział w akcji informacyjno-edukacyjnej Wirusochrona Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Jest to akcja o charakterze profilaktycznym, wskazująca ważną  rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. Czas przeprowadzenia Akcji jest nieprzypadkowy, bowiem właśnie w sezonie jesienno-zimowym najczęściej atakują nas przeziębienia i grypa.

Na szkolnym korytarzu wykonaliśmy wystawkę artykułów związanych z przestrzeganiem higieny, która jest niezwykle ważna w zapobieganiu infekcjom przenoszonych drogą kropelkową. W poszczególnych klasach zwrócono uwagę na konieczność częstego mycia rąk. Wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę.  

Klasa 8 zapoznała się z ulotką Wirusochrony oraz wykonała przestrzennym model wirusa, który również znalazł się na wystawce. Klasa 1a obejrzała film dla dydaktyczny o zapobieganiu chorobom. Na stronie Sanepidu jest szereg materiałów, które również wykorzystaliśmy  podczas lekcji Wirusochrony.